373. leta pred našim štetjem je potres (oziroma cunami) v samo enem dnevu pogoltnil celotno mesto in izbrisal ostanke nekdaj izjemno bogatega mesta, katerega osrednje svetišče je bilo posvečeno ravno bogu morja, Pozejdonu.

Največje trgovsko središče v Mediteranu

Mesto, ki je pred 1200 leti izginilo pod vodo, od takrat pa je bilo prekrito z blatom in peskom, je bilo tudi eno največjih trgovskih središč na področju Mediterana, v hramu, ki je stal v njem, pa so Kleopatro razglasili za kraljico.

Ljudje so imeli Heracleion zelo dolgo samo za legendo, podobno kot Atlantido, dokler ni leta 2001 dr. Franck Goddio s skupino arheologov ob egiptovski obali iskal francoske vojaške ladje iz 18. stoletja, namesto njih pa naletel na izgubljeno mesto.

Našli 64 ladij, sidra in bron

Strokovnjaki so prepričani, da so našli ostanke mesta – našli so 64 ladij, nekaj kilometrov od egiptovske obale zakopanih v morsko dno, kar je največje število antičnih plovil najdenih na enem mestu. Naleteli so še na 700 sider, pa več bronastega in kamenega orodja.

Več kot desetletje po odkritju mesta je znanstvenikom uspelo ustvariti načrt, ki odslikava življenje tega antičnega trgovskega mesta. »Najdišče je bilo odlično ohranjeno. Tako nam je uspelo ustvariti bogat prikaz tega, kako je bila videti trgovina v Egiptu tistega časa. Imeli so tudi stvari, ki so prihajale od Grkov in Feničanov,« je pojasnil vodja središča za morsko arheologijo v Oxfordu, Damian Robinson.