Tušmobil, Amis in T-2 so postopke proti Telekomu Slovenije sprožile na nekdanjem uradu za varstvo konkurence, ki se je nato preoblikoval v javno agencijo. Ta je zdaj sklenila vse tri postopke združiti in zadevo obravnavati v okviru enega postopka, so danes sporočili iz T-2.

Na podlagi prijav alternativnih operaterjev je po navedbah AVK izkazana tudi verjetnost, da je Telekom Slovenije zlorabljal prevladujoči položaj na veleprodajnih medoperaterskih trgih dostopa do fizične omrežne infrastrukture in širokopasovnega dostopa v Sloveniji in z raznimi omejevalnimi ravnanji omejeval konkurenco na trgu širokopasovnih storitev končnim uporabnikom.

Kot spominjajo v T-2, je bilo v zadnjih letih na AVK podanih več prijav in uvedenih nekaj postopkov alternativnih operaterjev zoper Telekom Slovenije zaradi izkazane verjetnosti za zlorabo domnevno prevladujočega položaja. Prav tako je agencija prejela tudi prijave končnih uporabnikov, ki niso mogli uporabljati storitev alternativnih operaterjev, ampak so bili prisiljeni uporabljati storitve Telekoma Slovenije.

Razkosali bi Telekom Slovenije

Družba T-2 se je na urad pritožila zaradi zlorab prevladujočega položaja na medoperaterskem trgu razvezanega dostopa do krajevne zanke in podzanke z namenom zagotavljanja širokopasovnih storitev. Po prepričanju T-2 je Telekom namreč netransparentno in neupravičeno zavračal poizvedbe T-2 za razvezavo krajevne zanke, neustrezno in v nerazumnih rokih odpravljal tehnične napake na omrežju ter na ta način operaterjem zavračal dostop do omrežne infrastrukture in jih postavljal v konkurenčno slabši položaj.

V T-2 pozdravljajo odločitev AVK o uvedbi postopka zoper Telekom Slovenije in združitvi večih postopkov ter prijav alternativnih operaterjev. "Prepričani smo, da se bo v postopku, kjer je vključenih več operaterjev, ki so bili s strani nacionalnega operaterja deležni smiselno podobnih omejevanj, pokazalo, da ne gre za posamične kršitve, ampak da je bila konkurenca na trgu telekomunikacij v Sloveniji dalj časa sistematično kršena," so navedli v T-2.

Ob tem v družbi pričakujejo, da bo enoten postopek vodil do hitrejše končne odločitve in vzpostavitve konkurenčnega okolja.