Predsednik odbora Branko Grims (SDS) je uvodoma pojasnil, da je nujno sejo sklical »tako, kot jo je prejel od poslanske skupine SDS«, in da vsebina teme ne posega v avtonomijo univerz, le opozarjajo, da je treba biti do problematike plagiatorstva bolj pozoren glede na zahtevano raven študija. Pobuda za obravnavo te teme pa da je prišla iz akademske sfere, je dejal.

Temu in sploh razpravi o problematiki plagiatorstva so oporekali poslanci SD in PS na čelu z Majdo Potrata (SD), ki je opozorila, da je najmanj, kar lahko stori odbor, da na sejo povabi tudi predstavnike akademske sfere, ki jih danes, razen Mateja Makaroviča, ni bilo. Vprašala se je, na čem temelji današnja razprava, saj nimajo dodatnega gradiva, na podlagi katerega bi lahko razpravljali o stvareh, o katerih so želeli razpravljati poslanci SDS. Za Potrato je dokazov več kot dovolj, da je seja »sklicana na silo«.

Na to je opozorila tudi Lejla Hercegovac (PS), ki je prepričana, da je seja sklicana samo zaradi nove mandatarke. Samo Bevk (SD) pa je spomnil na poslovnik DZ, ki govori o tem, da poslanske skupine lahko predlagajo, da se razprava ali odločanje o obravnavani zadevi preloži na eno naslednjih sej. Če so bili nameni predlagateljev poslanske skupine SDS res iskreni, naj se sprejme sklep, da se preloži seja, dokler ne dobijo dodatnih gradiv, je bil jasen.

Plagiat je kraja in prevara

Kljub temu se je razprava nadaljevala v duhu medsebojnih obtoževanj, očitkov s strani nekaterih poslancev nove koalicije, da je seja »politična«, in vprašanj, zakaj razprava prav zdaj sredi oblikovanja nove vlade.

Kaj je plagiatorstvo, pa je razložil edini predstavnik akademske sfere Matej Makarovič, sicer s Fakultete za uporabne in družbene študije. Na sejo je prišel, kot je dejal, v svojem osebnem imenu. V akademskem svetu se lahko avtorstvo po njegovih besedah priznava samo za tista dela, kjer je to avtorstvo izrecno navedeno.

»Plagiat je vsekakor kraja in prevara in nekaj, kar ni naše,« je opozoril in izpostavil, da plagiatorstvo nima politične barve. Svetuje politikom, da gledajo na vsa plagiatorstva enako, ne glede, iz katere stranke so.

V opravičilo nujne seje pa je državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje Mojca Škrinjar prebrala nedavno pismo ministra za izobraževanje, ki opravlja tekoče posle, Žige Turka akademski sferi, v katerem je opozoril na primere domnevnega ponarejanja spričeval, goljufanja na izpitih ter prepisovanja v diplomskih in magistrskih delih s strani politikov. Ti primeri po njegovem mnenju mečejo slabo luč na visokošolsko izobraževanje, zato bi se morala akademska skupnost hitro opredeliti do teh primerov, je med drugim poudarila.