Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je namreč na predsednika parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino Branka Grimsa naslovil zahtevo za sklic nujne seje odbora, na kateri bi govorili o plagiatorstvu pri izdelavi diplomskih del, magisterijev in doktoratov ter o možnih sankcijah za plagiatorstvo.

Kot je zapisano v zahtevi, je v zadnjem obdobju v strokovni javnosti in v medijih postala izjemno aktualna problematika plagiatorstva pri izdelavi diplomskih del ter strokovnih, znanstvenih magisterijev in doktoratov. Ugotavljajo namreč, da očitno prihaja do povsem različnih izhodišč in da se je tudi pojem plagiatorstvo začel uporabljati za različne napake in ne le za kopiranje vsebine in idej brez navedbe avtorja.

Zato v poslanski skupini SDS ocenjujejo, da bi pristojno ministrstvo moralo začeti javno razpravo o tej problematiki z namenom, da se natančneje opredelijo strokovno utemeljeni kriteriji za odvzem naziva, pridobljenega na visokošolskem zavodu.

Predlog ministrstvu, da preuči možnosti za natančnejšo opredelitev strokovno utemeljenih kriterijev za odvzem nazivov, želijo zapisati tudi v sklepe, ki bi jih sprejel odbor. Prav tako želijo, da bi odbor pristojnemu ministrstvu predlagal preučitev možnosti za uvedbo kratice sc. za jasnejše ločevanje znanstvenih (scientie: mag. sc. in dr. sc.) od strokovnih (mag. in dr.) nazivov.

Rebolj: Univerza je odgovorna za kvaliteto del

"Plagiatorstvo ni neka nova iznajdba, zagotovo pa je ta pojav v veliki meri odvisen od vrednot v družbi in akademskem okolju," je poudaril Rebolj in izpostavil, da je študent oz. avtor dela etično in moralno zavezan najprej samemu sebi, potem pa družbi.

Opozoril je, da se mora vsak zavedati, da plagiatorstvo ni korektno dejanje. Na univerzah je po Reboljevih besedah tudi mentor v veliki meri soodgovoren za delo svojega študenta. "Mentor predvsem mora poznati njegove sposobnosti oziroma mora vedeti, kaj je študent sposoben narediti in tudi kaj je naredil, saj je dolžan spremljati njegovo delo, recimo diplomsko, sploh pa doktorsko," je pojasnil.

Rektor mariborske univerze je ocenil, da so očitno nekateri mentorji preobremenjeni in so zato malce zanemarili svojo odgovornost, zato je lahko prišlo do plagiatov. Po njegovih besedah je to od področja do področja zelo različno. Ob tem je spomnil, da se plagiatorstvo v tehniki, kjer so formule, skoraj ne pojavlja, ker mentor hitreje prepozna, ali je delo originalno ali ne.

Po drugi strani pa nam sodobna orodja dajejo veliko več možnosti za odkrivanje plagiatov. Na mariborski univerzi so tako po Reboljevih besedah začeli niz razprav in predavanj na temo plagiatorstva, od tega, kako ga odkrivamo do vzrokov in posledic. Je pa zagotovo univerza tista, ki je odgovorna za kvaliteto del svojih diplomantov, še pove Rebolj.

Magistrska naloga z opombami

Slovenska demokratska mladina (SDM), podmladek SDS, pa je danes v vložišču državnega zbora za poslanske skupine predala magistrsko nalogo mandatarke Alenke Bratušek, skupaj s sprotnimi opombami, ki po njihovem mnenju dokazujejo plagiatorstvo v njenem magistrskem delu.

Kot je ob tem dejal Jure Ferjan iz SDM, je iz gradiva jasno razvidno, kje so sporne točke magisterija. Poslance tako pozivajo, da se do tega jasno in nedvoumno opredelijo in se nato tudi ustrezno in moralno odzovejo in odločijo v skladu z osebno etiko.

Glede na visok položaj, kakršnega ima predsednik oziroma predsednica vlade, v SDM ocenjujejo, da je dovolj utemeljeno, da se o tem res strogo in premišljeno razmisli ter ustrezno ukrepa. Ferjan pravi, da so sami svoje naredili, sedaj pa je na poslancih, da se opredelijo in odločijo.

V SDM sicer ocenjujejo, da že samo izmikanje PS in Bratuškove v tem primeru kaže, da se bojijo dejansko opredeliti do zadeve oziroma se zavedajo same spornosti.