Novico, da so kardinali v Vatikanu za novega papeža izbrali njihovega rojaka, je okoli 200 vernikov pri maši v osrednji buenosaireški katedrali pozdravilo z velikim navdušenjem. Množica je naraščala in tudi mediji so prihiteli na trg pred katedralo, v kateri je Bergoglio še kot nadškof Buenos Airesa daroval maše, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tako argentinske vernike kot Cerkev je sicer odločitev kardinalov presenetila. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik tamkajšnje Cerkve Federico Wals, je Bergoglio "mirno odpotoval" v Vatikan, da bi sodeloval na konklavu in je celo imel povratno vozovnico, ki naj bi ga nazaj v domovino pripeljala prihodnji teden.

Cerkev je bila tako prepričana, da ne bo izbran za naslednika Benedikta XVI., da so celo oznanjali njegovo prisotnost pri maši na velikonočno nedeljo.

Tudi argentinska predsednica Christina Kirchner je pozdravila izvolitev Bergoglia, ki je postal prvi papež iz Latinske Amerike, in mu zaželela veliko uspeha. Kirchnerjeva, ki je sicer katoličanka, s papežem ni v najboljših odnosih, med drugim zaradi nasprotnih stališč pri vprašanjih splava in istospolnih porok, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Bergoglio je sin preprostega železniškega delavca in naj bi bil zvest svojim delavskim koreninam. "Je preprost človek in ima veliko sočutja za tiste, ki ga najbolj potrebujejo," je dejal pomožni škof Buenos Airesa Eduardo Garcia.

Že pred izvolitvijo za papeža je bil 76-letni Bergoglio vpliven predstavnik Cerkve. Njegove nedeljske pridige pa so pogoste pristale v časopisih, piše britanski BBC.

Hvalo si je prislužil predvsem na račun svojega delovanja na socialnem področju in skromnega načina življenja. Pogosto je potoval z javnim prevozom, v Vatikan pa letel v ekonomskem razredu. Držal naj bi se bolj zase in je le redko dajal intervjuje. Poleg vere naj bi imel dve strasti - klasično glasbo in nogometni klub San Lorenzo de Almagro.

Nekateri v Argentini pa v ospredje postavljajo predvsem njegova konservativna stališča, ki so ga oddaljila od določenih delov tamkajšnje družbe. Z ostrim nasprotovanjem istospolnim porokam, ki so jih v Argentini uzakonili leta 2010, si je med drugim prislužil kritike podpornikov tovrstnih partnerstev.

Pred nekaj leti so se celo pojavile obtožbe, da naj bi bil povezan z vojaško vlado, ki je v državi vladala od leta 1976 do 1983. Vojski naj bi "predal" dva duhovnika, ki so ju nato mučili. Oba so osvobodili nekaj mesecev pozneje.

Bergoglio je to zanikal in vztrajal, da se je z dvema nekdanjima vojaškima voditeljema države sestal, da bi pri njiju izprosil izpustitev duhovnikov. Uradno ni bil nikoli povezan z nobenim od primerov kršitev človekovih pravic iz tega obdobja, še piše BBC.

Iz sveta še vedno čestitke novoizvoljenemu papežu Frančišku