Na Alpskem poligonu Gunclje, majhnem smučišču na pobočju šentviškega hriba, se lahko letos pohvalijo, da imajo za seboj dobro smučarsko sezono. Zaradi debele snežne odeje, ki je letošnjo zimo večkrat izdatno prekrila približno štirideset metrov široko in dobrih šesto metrov dolgo poseko v Guncljah, je žičnica delovala kar dobre tri tedne, po dolgem času je bilo smučanje mogoče tudi v času zimskih počitnic, medtem ko je bilo najbolj živahno ob koncih tedna, ko se je po beli strmini spustilo tudi do dvesto smučarjev. »Vsekakor ena boljših sezon. V vseh 43 letih obratovanja je bila najboljša sezona s 34 smučarskimi dnevi, letos pa smo jih zabeležili kar 22,« je z izkupičkom zadovoljen Vili Juvančič, ki pri vzdrževanju in obratovanju med domačimi smučarskimi navdušenci priljubljenega smučišča sodeluje že skoraj od vsega začetka.

Dobra volja prostovoljcev omogočila letošnjo smuko

Ker je zaradi travnate podlage smučanje na poligonu mogoče le, ko zapade več kot deset centimetrov snega, so bile zaradi toplih in zelenih zim smučarske sezone v zadnjih letih skromne. Lansko zimo so zabeležili le eno nočno smuko, leto poprej smučišče ni delovalo. Zato se je majhna ekipa, ki z Juvančičem na čelu prostovoljno in z veliko dobre volje skuša vsako leto znova krajanom zagotoviti brezplačne (namesto prodaje vozovnic zbirajo le prostovoljne prispevke) smučarske radosti na snegu, sneženja še kako razveselila. »Pokazali smo, da se tudi v Ljubljani lahko smuča, in to po tem, ko je po spomladanskih tatvinah in vandalizmu že kazalo, da z letošnjo smuko ne bo nič,« pove Juvančič.

Oktobra in novembra so nepridipravi namreč uničili več reflektorjev, ki so v kratkih zimskih dneh omogočali smuko tudi v večernih urah, ukradli agregat in kosilnico ter s seboj odpeljali sod nafte. »Žal mi je, da se to dogaja, da so pokradli domala vse, kar smo imeli,« obžaluje Juvančič, ki kljub neljubim dogodkom nad gunceljskim smučiščem tudi letos ni obupal. »Zmeraj sem zagovarjal, da se mora predvsem otrokom omogočiti ugodno ali brezplačno smučanje,« enega od razlogov, da so vztrajali, pove Juvančič, a hkrati doda, da brez podpore mestnih oblasti dolgo ne bo več šlo: »Smučišče poteka čez pet ali šest zemljišč, zato bi morali z lastniki skleniti dogovore, nedavno nas je obiskala še inšpekcija. Dvomim tudi, da nam bo nekaj entuziastom v prihodnje uspelo zbrati zadostna sredstva za zagotovitev ustreznih smučarskih pogojev. Več ali manj smo sami za vse, zato se zna zgoditi, da je bila to naša zadnja obratovalna sezona.« S prostovoljnimi prispevki, povprečno se je nabralo kakšnih štirideset evrov na dan, nekoliko več ob koncu tedna, jim je namreč komaj uspelo pokriti zgolj tekoče stroške.

Mala smučišča počasi izginjajo

Alpski poligon Gunclje pa ni edino malo smučišče, ki se bori za obstanek. »V zadnjih štirih letih je z obratovanjem prenehalo približno dvajset malih smučišč in trend se, če ne bo sprememb, lahko v prihodnje nadaljuje,« opozarja Lado Šepec, predstavnik malih smučišč pri Združenju slovenskih žičničarjev, ki hkrati vodi tudi majhno smučišče Sviščaki. Glavni razlog za težave, s katerimi se mala slovenska smučišča soočajo, je, po besedah Šepca, zakonodaja, ki enako obravnava majhna, srednja in velika smučišča. »Že kar nekaj let se trudimo doseči spremembe na tem področju. Majhne prenosne žičnice potrebuje enake preglede kot tiste velike in fiksne, za majhna smučišča veljajo tudi enako ostri predpisi glede reševalne službe in nadzornišva,« pojasni Šepec, ki rešitev vidi v povezovanju smučišč z lokalnimi skupnostmi, društvi in občinami, a se ob tem zaveda, da »nekatere občine žal na smučišča gledajo zgolj kot na strošek.«

Tudi v Guncljah si želijo, da bi imeli zanje več posluha. »S finančno podporo bi lahko zgradili celico, zaprto hlajeno halo, kjer bi sneg sami izdelovali in ga potem odvažali na smučišče. S tem bi rešili problem zim brez snega, saj bi lahko ob ustreznih temperaturah smuko zagotavljali od decembra do konca februarja in na sezono našteli kakšnih petdeset obratovalnih dni,« eno izmed možnosti navede Juvančič, ki kljub zapletom upa, da bo vlečnica na šentviškem klancu v pogonu tudi prihodnjo zimo.