»Medtem ko milijonom otrok v Siriji in sosednjih državah zaradi množičnega uničevanja in spopadov, ki jim ni videti konca, umira upanje za prihodnost, iz dneva v dan narašča tudi tveganje, da bi postali izgubljena generacija,« je dejal izvršni direktor Unicefa Anthony Lake, so sporočili iz Unicefa.

Danes predstavljeno Unicefovo poročilo z naslovom Dve leti krize v Siriji: izgubljena generacija otrok? med drugim opozarja, da je v predelih, kjer potekajo najhujši spopadi, dostop do pitne vode upadel za dve tretjini, zaradi česar se je povečalo število kožnih in dihalnih bolezni.

Ena od petih šol je porušena, poškodovana ali pa služi kot zavetje družinam, ki so morale zapustiti svoje domove. V Alepu tako le šest odstotkov otrok obiskuje pouk, čeprav je včasih v razredih, ki niso bili porušeni, prisotnih tudi sto otrok.

Bolnišnice in zdravstveni domovi so bili porušeni ali močno poškodovani, zdravstveno osebje pa je pobegnilo. Otroci se soočajo s psihološkimi travmami, saj so priče umiranju članov svojih družin in prijateljev, obenem pa so prestrašeni zaradi oboroženih spopadov v neposredni bližini, opozarja poročilo.

Nadaljevanje zagotavljanja pomoči resno ogroža kritično pomanjkanje finančnih sredstev

Unicef je v sodelovanju s partnerskimi organizacijami od začetka krize zagotavljal pitno vodo, zdravstveno oskrbo, ustrezne sanitarije, nadaljevanje šolanja in zaščito otrokom ter njihovim družinam v Siriji ter beguncem v sosednjih državah. Tako ima danes štiri milijone ljudi v državi dostop do pitne vode, terenski zdravstveni delavci pa so proti otroški paralizi in ošpicam cepili 1,5 milijona otrok. 75.000 otrok, ki so jih prizadeli oboroženi spopadi, znova obiskuje šolski pouk, kjer lahko nadoknadijo zamujeno in se znova vrnejo v ustaljeni življenjski ritem.

V Jordaniji, Libanonu, Iraku in Turčiji Unicef medtem zagotavlja pomoč več kot 300.000 begunskim otrokom in sicer v obliki pitne vode, ustreznih sanitarij, izobraževanja, psihološke podpore ter zaščite pred izkoriščanjem in zlorabami.

A, kot opozarja Unicef, nadaljevanje zagotavljanja pomoči resno ogroža kritično pomanjkanje finančnih sredstev. Decembra lani so tako izrazili potrebo po 195 milijonih ameriških dolarjev do junija 2013. Doslej jim je uspelo zbrati zgolj 20 odstotkov potrebnih sredstev, so še sporočili.