Novak opozarja, da imajo lobiji apetite predvsem v elektroenergetiki. V klasični energetiki so namreč prodajalci naftnih derivatov na trgu in tam po njegovih besedah prostora za lobiranje ni kaj dosti. Tudi pri plinu so stvari jasne, saj vemo, kdo dobavlja plin, prodajalcev je malo, je povedal Novak.

Zato pa je drugačna zgodba v elektroenergetiki, kjer "del denarja ostaja v rokah izvajalcev iz Slovenije in tisti, ki dobi ta posel, bo nekaj zaslužil". Po drugi strani je stalni pritok in odtok denarja relativno velik. "In seveda, kdor obvladuje te tokove denarja, lahko pri tem vedno dobi še kaj za sebe," dodaja Novak.

Ob tem izpostavlja, naj nova vlada področje energetike prepusti stroki. "To je namreč področje, kjer je treba odločitve sprejemati za 15, 20 let vnaprej, medtem ko stranke gledajo le za največ štiri leta in tu lahko vsakokratna aktualna politika naredi velike napake in tudi škodo," pravi Novak. Dodaja, da je tudi življenjska doba neke elektrarne 40 let in je torej odločitev daleč bolj strokovna kot politična.

Stvari že začrtane

Hkrati opozarja, da so stvari na področju energetike pravzaprav že bolj ali manj začrtane, kar se tiče strateških odločitev. Z naložbo v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) smo poskrbeli za uporabo premoga v naslednjih 40 letih, kolikor bo torej trajal prehod s fosilnih goriv na obnovljive vire energije. Tudi dilem pri oskrbi s plinom, kjer smo se dogovorili za projekt gradnje plinovoda Južni tok, po njegovem mnenju ni več in meni, da se naslednjih 15 ali 20 let ne bo več kaj bistvenega spremenilo.

Oskrbo z električno energijo smo z naložbo v Teš 6 in podaljšano življenjsko dobo nuklearke zagotovili do leta 2035 ali 2040, vmes pa bomo gradili še elektrarne na rekah, tudi zaradi obljube, ki smo jo dali evropski skupnosti.

Ker so stvari bolj ali manj torej začrtane, so apetiti zgolj v denarnih tokovih. Tudi zato meni, da je pomembno, da to področje vodi strokovnjak, pa iz katere koli stranke že bo, saj bi ga po njegovem mnenju vodil pošteno.

Energetika brez dvoma pomemben del gospodarstva

Glede vprašanja o tem, ali energetika sodi v resor infrastrukture ali gospodarstva, pravi, da ni dvoma, da je energetika pomemben del gospodarstva. "Gospodarstvo mora imeti tudi dostop do odločitev, ki sodijo v energetiko. Vse slovensko in svetovno gospodarstvo je krvavo odvisno od elektrike, zanj je elektrika kri. In če torej to ni usklajeno z ostalimi potrebami v gospodarstvu, gredo stvari lahko zelo narobe," opozarja strokovnjak.

Ob tem sicer dodaja, da imajo večje države samostojno ministrstvo za energetiko, pri nas pa smo ga k resorju za infrastrukturo pripojili le zato, ker so na vidiku velike investicije v elektrarne in "se da torej odločilno vplivati na to, kdo bo kaj delal in kako".

Po neuradnih informacijah naj bi bilo med verjetnimi koalicijskimi partnericami odprto še vprašanje ministra za infrastrukturo in prostor in umeščanja področja energetike v ta resor, ki je bilo v času vlade Boruta Pahorja umeščeno pod ministrstvo za gospodarstvo. Prvak DL, ki naj bi po nekaterih informacijah dobila v vodenje ministrstvo za infrastrukturo, Gregor Virant je pred današnjimi usklajevanji dejal, da energetika nedvomno sodi pod ministrstvo za infrastrukturo.