Meribel je s svojimi smučišči, ki so del Treh dolin, že vrsto let priljubljen tudi med slovenskimi smučarji. Toda rekreativci, ki imajo na voljo 600 kilometrov prog, si zagotovo niso predstavljali, da bo prizorišče olimpijskih iger pred 21 leti s 24. februarjem 2013 za večno vpisano v zgodovino slovenskega alpskega smučanja. Zmaga Tine Maze na superkombinaciji, že osma v letošnji sezoni, je bila namreč nekaj posebnega, saj je novih 100 točk na njenem računu pomenilo, da je v boju za veliki kristalni globus niti teoretično ne more prehiteti nihče in to čeprav je do konca sezone ostalo še devet tekem. Črnjanka ima pred najbližjo zasledovalko, Nemko Mario Höfl Riesch, neverjetnih 958 točk prednosti!

Pravljica, ki jo je spisala aktualna veleslalomska svetovna prvakinja, traja že tako dolgo, da je tudi največjim nejevernežem, ki se po vsakem Tininem uspehu uščipnejo, da bi preverili, ali vse skupaj niso le sanje, jasno, da ni zgolj običajna za lahko noč. 17. marca, po koncu finala sezone v Lenzerheideju, pa bo znano, koliko rekordov je podrla. »Ponosna, vesela in zadovoljna sem, da so se moji cilji uresničili. Vse, kar sem prestala v karieri, je doživelo potrditev in poplačilo,« so bile prve besede prve Slovenke, tudi uradno najboljše smučarke na svetu, za katero se zdi, da trenutno ni ovire, ki bi je ne bi mogla preskočiti. »Od začetka sezone sem verjela vase. Vse skupaj je le potrditev dela in prave poti. Mogoče drugi mislijo, da sem osvojila nekaj nemogočega, vendar ni tako. Danes nisem mislila na veliki kristalni globus, ampak na to, da bom dobro smučala in ostala zbrana do konca.«

Toda nizanje rekordov je nekaj, kar varovanka Andrea Massija vztrajno počne. Tako se je z Liechtensteinko Hanni Wenzel (1979/80) in Švedinjo Pernillo Wiberg (1996/97) izenačila po številu stopničk v sezoni – vse tri so nanje stopile po 18-krat, ker sta do konca sezone še dva smuka, pa lahko po Avstrijki Petri Kromberger (1990/91) in Hrvatici Janici Kostelić (2005/06) postane tretja smučarka, ki bi v eni sezoni zmagala v vseh petih disciplinah. Pika na i pa je seveda lov na skupno število točk, kar 2000, ki jih je osvojil Avstrijec Hermann Maier (1999/2000). Toda trenutno zelo priljubljena pevka (pesem My way is my decision) odgovarja: »Moj cilj ni podiranje rekordov. To je bolj medijsko zanimivo. Že od začetka sezone to ni bil moj cilj. Bolj si želim osvajati kolajne in globuse. Želim ostati na ravni smučanja, na kateri sem že vso sezono, posebej v disciplinah, v katerih imam še možnosti skupne zmage, v smuku, slalomu in superveleslalomu.«

Seveda slovensko alpsko smučanje ni le Tina Maze, kar je v Garmisch-Partenkirchnu nazorno pokazal Andrej Šporn. Zahtevno smukaško preizkušnjo je končal na sedmem mestu, zmagal je Italijan Christof Innerhofer in prekinil dolgoletno sušo naših zahodnih sosedov na tem smučišču, potem ko je 29. januarja 1994 slavila Isolde Kostner. Na progo Kandahar se je Kranjskogorčan podal kot drugi in nato vodil vse do številke 19, na koncu pa ni imel sreče v plesu stotink, saj so mu do petega mesta zmanjkale le tri. »V tej sezoni sem imel kup smole, tako v Bormiu, Kitzbühlu in Schladmingu, tukaj pa mi je končno uspela ena izjemno dobra vožnja. Nenormalno lepo sta mi uspela vhod v zgornjo ravnino in zgornja ravnina. Zgodila pa se mi je tista stvar, ki sem se jo najbolj bal že, ko smo čakali na startu, za startno številko 15 je posijalo sonce in proga je postala bistveno hitrejša. Prepričan sem, da mi je sonce danes vzelo stopničke,« je dejal 31-letni slovenski smukač, ki je bil že četrti na smuku v Kitzbühlu, a so ga diskvalificirali zaradi neustrezne opreme, sedmi pa je bil na smuku v Wengnu. »Špornu je treba čestitati, ker je imel z naskokom s to nizko startno številko najboljši čas, v danih razmerah je dal svoj maksimum. Smučanje je bilo vrhunsko, potem pa se je na njegovo žalost pokazalo sonce,« je za Šporna neugodno spremembo vremena komentiral trener Tadej Platovšek. Svetovni pokal bodo smučarke s superveleslalomom nadaljevala v petek v Garmisch-Partenkirchnu in smučarji prav tako s superveleslalomom v nedeljo v Kvitfjelu.