Vlada je konec januarja dala soglasje k vsebini razpisov za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2013/2014. Skupaj gre za 25.173 vpisnih mest za redni in izredni študij, pri čemer je vlada sledila predlogu pristojnega ministrstva in ne univerz. S tem se je za petino znižalo število vpisnih mest na družboslovju in humanistiki.

Grob poseg v avtonomijo univerze

»Gre za grob poseg v avtonomijo univerze in zaradi tega je Univerza v Ljubljani danes sprožila tožbo na upravnem sodišču zoper državo Slovenijo, v kateri zahteva da se nezakonit sklep vlade odpravi,« je na novinarski konferenci po zasedanju rektorske konference povedal rektor ljubljanske univerze Radovan Stanislav Pejovnik.

Kot je pojasnil, lahko vlada le da ali odreče soglasje k številu vpisnih mest, ki ga predlagajo univerze, ne more pa sama spreminjati vpisnih številk. »Vztrajamo, da je avtonomija univerze nedotakljiva,« je poudaril.

V nasprotju s poskusi varčevanja vlade

Rektorji so se ponovno dotaknili domnevno neenakopravnega obravnavanja javnih in zasebnih univerz. Po besedah predsednika rektorske konference, rektorja Univerze v Mariboru Danijela Rebolja je »precej vprašljivo«, zakaj se na družboslovju in humanistiki niža vpis za 20 odstotkov, ob tem pa se nadaljuje koncesioniranje na teh istih področjih na zasebnih fakultetah. »Mislim, da je to povsem v nasprotju s poskusi varčevanja te vlade,« je izpostavil.

Javne univerze se čutijo zapostavljene tudi pri razpisih za evropska sredstva. Tako namerava mariborska univerza v primeru razpisa za razvoj kakovosti, ki je bil zadnji v nizu objavljenih, podati prijavo na protikorupcijsko komisijo. »Pritožba pri tem razpisu sploh ni možna, lahko le vložimo tožbo na sodišču, kar je silno drago,« je povedal Rebolj in dodal, da je v tem primeru šlo za navzkrižje interesov, saj je bil predsednik komisije član strokovnega sveta Univerzitetnega in raziskovalnega središča Novo mesto, prejemnica denarja pa je bila ena od članic tega središča.

Za informacijski sistem eVŠ so rektorji povedali, da so univerze korektno sodelovale pri testiranju te programske opreme. »Ni res, da bi zaradi nas prišlo do tega, da eVŠ v razpisnem postopku za naslednje študijsko leto ne bo uporabljen. Preprosto ta software ni bil zrel in ga je treba še pošteno stestirati, kajti postopki vpisa so občutljivi. Tu res ne sme priti do napak,« je povedal Rebolj.