Na Draghija so namreč v minulih tednih, odkar je v tretji največji italijanski banki izbruhnil velik finančni škandal, leteli očitki o slabem nadzoru nad banko.

Draghi je dejal, da je velik del poročil okoli Monte dei Paschi posledica bližajočih se parlamentarnih volitev v Italiji, da pa primer tudi kaže, da bi centralne banke morale imeti več pristojnosti, tudi možnost odstavitve vodstva banke, ko je to potrebno, so poročali italijanski mediji.

Finančna afera v Monte dei Paschi, povezana z finančnimi derivati, ki je banko stala najmanj 730 milijonov evrov izgub, se sicer nadaljuje z zaslišanji in zasegi sredstev zaradi suma oškodovanja banke.

Finančna policija je zaradi suma oškodovanja banke v primeru spornega prevzema banke Antonveneta leta 2009 v minulih dneh vpletenim zasegla 40 milijonov evrov sredstev.

Pretežni del sredstev, 28 milijonov evrov, so odkrili na računih takratnega šefa finančnega sektorja v Monte dei Pasci Gianluce Baldassarrija in njegovega pomočnika Alessandra Toccafondija. Preostali del sredstev pa na računih treh borznih posrednikov.

Glavni izvršni direktor Monte dei Paschi Fabrizio Viola sicer zagotavlja, da po razkritju 730 milijonov evrov izgub z naslova finančnih derivatov v bančnih bilancah ni več skrivnosti.

Zavrnil je tudi ugibanja o morebitni združitvi Monte dei Paschi s kakšno drugo italijansko banko, še poročajo italijanski mediji.

Afera je doslej že odnesla predsednika italijanskega bančnega združenja Abi Giuseppeja Mussarija, ki je v času spornih poslov vodil banko, oplazila pa je tudi Demokratsko stranko, ki je z banko že od nekdaj tesno povezana.

Sodni postopek proti Mussariju in preostalim nekdanjim vodilnim v banki bi se utegnil že kmalu začeti, poročajo italijanski mediji.

Zagovarjati se bodo morali zaradi suma oviranja italijanske centralne banke pri nadzoru banke, zaradi navajanja lažnih podatkov v prospektih pri dokapitalizaciji banke v letih 2008 in 2011 in zaradi manipulacij trga.