Okoliščine, ko je lani kovinska tarča z elektronskim mehanizmom zatajila ob streljanju kralja biatlona Oleja Einarja Bjoerndalna, kar je preprečilo slavje slovenske štafete, se kot sila redek dogodek skoraj ne morejo ponoviti. Slovenska četverica se še kako zaveda, da je štafetna preizkušnja mešanih štafet najmlajše discipline dosedanjih 55 let svetovnih prvenstev kot nalašč. Le z dvema biatlonkama in biatloncema iz svetovnega vrha so konkurenčni vsem. »Glede na pripravljenost nas vidim na zmagovalnih stopničkah,« je ekipni duh dvigal tudi Jakov Fak, ki daje nastopu štafete posebno težo. Ob strelsko zelo samozavestni Gregorinovi je najšibkejši člen (poleg Bauerjevega streljanja stoje) Andreja Mali. »Ker začenjam z nastopom, bom imela nekaj več treme, vendar proga tu mi je všeč, tudi veter do zdaj na strelišču ni zapretil toliko kot lani na tekmah svetovnega pokala v turbolentnem vremenu, tako da bo pomembna predvsem zbranost. Želim sestaviti popoln nastop,« je odločna Kamničanka, ki je v letu 2013 naredila skoraj neverjetno preobrazbo pri streljanju. »Tudi mi smo mislili, da Andreja ne bo nikoli streljala hitreje, a smo vseeno upali, da bo do tega prišlo. Stare vzorce je težko spreminjati, a Andreja jih je,« jo je pohvalil trener s strelsko specializacijo Tomaš Kos.

Čeprav se mnogim v reprezentanci zdi, kot da bi prvenstvo potekalo na Dolenjskem, je Kos, doma iz Jabloneca na drugem koncu Češke, edini domačin: »Domači teren? Ne pričakujem, da bo kakšna razlika, ne na slabše in ne na bolje. Sem bil že na toliko svetovnih prvenstvih (trinajstih, op. p.), da razen poznavanja večjega števila ljudi drugih razlik ne bo.«

Še večja zanimivost prvenstva na Češkem, v katerega so organizatorji vložili 6,5 milijona evrov, so bile priprave češke reprezentance na Pokljuki, ki v mešani štafeti kotira podobno kot slovenska. »Čehi so se na Pokljuki pripravljali že lani in verjetno so ugotovili, da jim je vzorec dobro uspel, in zato tega niso želeli spreminjati. Isto kot mi ne,« je razmišljal strateg Uroš Velepec, a je ob tem navrgel drugo, za nekatere obrobno razliko. »Čehi so glavne treninge izvedli predvsem dopoldne, mi pa popoldne in se na strelišču nismo veliko srečevali. S tem sem tudi prisilil vse, da se privadijo na ritem svetovnega prvenstva in popoldanske tekme, ki so glede prehrane, počitka in tudi celodnevnega psihološkega čakanja v marsičem drugačne od dopoldanskih. Prav zanima me primerjava s Čehi,« je dejal Velepec, ki je na vseh zadnjih velikih tekmah od svetovnega prvenstva 2009 zadel vrhunsko formo, kar je največja umetnost trenerskega posla. Tudi zaradi tega je Velepec glede napovedi jasen pred SP: »Na kolajno ne upamo, jo pričakujemo.« mm