Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je pred dnevi na specializirano državno tožilstvo vložil še eno v paleti ovadb v zadevi Hypo. Tokrat so po naših informacijah na »tapeti« posli, povezani s podjetjem Hypo nepremičnine, zaradi katerih so kriminalisti ovadili dve nekdanji vodilni osebi v Hypo Leasingu. Tega je do junija 2008 vodil Anton Romih, nato pa je položaj prepustil Andreju Potočniku.

Pri tem naj bi kriminalisti pod drobnogled vzeli preprodajo dveh nepremičnin, natančneje dveh trgovskih lokalov Drogerie Markt na območju Ljubljane in Kopra, pri kateri naj bi bil Hypo Leasing oškodovan za okoli 345.000 evrov. Ta znesek naj bi končal na računu ene od družb iz Liechtensteina. Po nepreverjenih informacijah gre za družbo Immo Invest Fund AG, ki je nastopala v več poslih s Hypom, tudi pri preprodajanju projektnih podjetij z zemljišči Vegradu. Po podatkih kriminalistov, ki naj bi razpolagali z dokumenti iz Liechtensteina, so njeni solastniki nekdanji vodilni v skupini Hypo Alpe Adria Bank Slovenija (Božidar Špan, Anton Romih, Andrej Potočnik in Andrej Oblak). Prvi trije niso tega nikoli potrdili. Oblak pa je pred časom pojasnil, da je edini družbenik Immo Invest Fund AG, a da so vsi sumi o preusmerjanju denarja od financiranja Hypovih nepremičninskih poslov na račun tega podjetja »popolnoma neutemeljeni in brez dejanske in pravne podlage«.

Podjetje Hypo nepremičnine je bilo sicer od leta 2005 v lasti družbe Hypo Alpe Adria Consultants. Ta ga je nato konec leta 2006 prodala Imos Holdingu, lastniku gradbenega podjetja Imos, ki je takrat na veliko poslovalo z državo in – kot se je izkazalo kasneje – tudi predsednikom vlade Janezom Janšo. Že osem mesecev kasneje, avgusta leta 2007, so si Hypo nepremičnine pripojile podjetje Trgovski center Ena, ki so ga kupile prav od Immo Invest Funda. Ta je s prodajo iztržil skoraj štiri milijone evrov, pri čemer je le en dan prej isto podjetje za več kot dvakrat ceneje odkupil od liechtensteinske družbe Sebua, »posrednika« pri preprodaji objekta Rotonda Vegradu. Omenjena transakcija je predstavljala prvi pomembnejši priliv na račun Immo Invest Funda AG pri Liechtensteinische Landesbank. Ta denar pa je podjetje kasneje posodilo panamski družbi Enjuan Management Corp., ki je od Hypa za 5,45 milijona odkupila večinski delež v podjetju Gina (to ima v lasti zemljišče ob Vojkovi cesti) in ga nato v mesecu dni za 22 milijonov evrov preprodala Vegradu. Novega-starega lastnika so nekaj let zatem našle tudi Hypo nepremičnine. Imos Holding jih je za neznano ceno junija 2009 prodal Hypo Leasingu.

Kot je bilo včeraj mogoče razumeti sporočilo NPU, so kriminalisti na posel s preprodajo dveh nepremičnin »naleteli« pri preiskovanju preostalih kaznivih dejanj, ki so povezana z ravnanji nekdanjih vodilnih v Hypo Leasingu. Spomnimo, NPU in celjska policijska uprava sta že v začetku leta vložila ovadbe zaradi nepremičninskih poslov Hypa in liechtensteinskih podjetij v Trzinu in na Ptuju. Še pred tem je NPU ovadil dve osebi, med drugim tudi poslovneža Jožeta Anderliča, zaradi preprodaje zemljišča za Hofer v Dravljah, kjer naj bi 1,9 milijona evrov končalo na računu zdaj že ugaslega liechtensteinskega podjetja Ramua AG. Zoper tri fizične osebe pa je vložil ovadbe še v primeru MKT Print.