Cameron naj bi danes odletel v Amsterdam, kjer bi povedal svoj govor, vendar pa je zaradi situacije s talci v Alžiriji ostal v domovini, kjer je sodeloval na kriznem sestanku. V kompleksu na odročnem plinskem polju In Amenas so islamistični skrajneži - domnevno zaradi francoskega posredovanja v Maliju - zadrževali več sto talcev, med njimi so tudi Britanci.

EU po Cameronovih besedah postaja manj demokratična

V delu govora, ki je zaokrožil po mednarodnih medijih, Cameron EU obtožuje nepravilnega spopada z ekonomsko krizo, prav tako EU po njegovih besedah postaja manj demokratična. »Trenutno imamo pred seboj tri glavne izzive, s katerimi se moramo čim prej spopasti. Prvič, težave v evroobmočju terjajo fundamentalne spremembe. Drugič, soočamo se s krizo evropske konkurenčnosti. Medtem ko druge države hitijo naprej, mi ostajamo na mestu. In tretjič, v zadnjih letih se je med institucijami EU in njenimi državljani pojavila ogromna praznina, ta pa prispeva k zmanjšani demokratični odgovornosti in soglasju. To pa je zelo akutno moč čutiti tudi v Veliki Britaniji,« naj bi danes povedal Cameron.

Premier vsaj v objavljenem delu govora ne omenja možnega britanskega referenduma o ostanku ali izhodu iz EU, opozarja pa, da v kolikor unija ne bo začela reševati teh težav, bo Veliko Britanijo sčasoma odneslo iz EU. »Tega si vsekakor ne želim. Želim si, da bi bila EU uspešen projekt in upam na tako razmerje med EU in Veliko Britanijo, da bo država ostala v uniji,« naj bi danes še povedal Cameron.