V reševalni operaciji alžirske vojske na jugu Alžirije je bilo v četrtek ubitih 18 ugrabiteljev, preostanek več kot 30 islamskih skrajnežev pa se še vedno zadržuje v glavni proizvodni enoti plinskega kompleksa, navajajo alžirski varnostni viri. Kot je sporočila Velika Britanija, islamisti na območju poleg tega še vedno zadržujejo tudi nekaj talcev. To je danes potrdil tudi uradni Alžir. Po zatrjevanju oblasti si varnostne sile še vedno prizadevajo za »mirno razrešitev obleganja« polja zemeljskega plina. Doslej so osvobodili 650 talcev, med njimi 573 Alžircev, je poročala alžirska tiskovna agencija.

Britanski premier David Cameron je pojasnil, da se je prva faza vojaške operacije resda končala, a gre za velik kompleks in vojska na območju še vedno poskuša pregnati ugrabitelje in išče talce, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Več ljudi umrlo, veliko število talcev rešili

Vojska je v četrtek sprožila reševalno akcijo, pri čemer ji je z zračnim in kopenskim napadom uspelo zavzeti bivalni predel kompleksa In Amenas. V napadu je po navedbah oblasti »več ljudi« izgubilo življenje, »veliko število« talcev pa naj bi rešili.

Po poročanju alžirskih virov naj bi bilo skoraj 600 od osvobojenih alžirskih delavcev, medtem ko naj bi tujih delavcev rešili le nekaj. Ugrabitelji so v četrtek celo sporočili, da je bilo v akciji ubitih 34 talcev, a naj bi šlo pri teh trditvah za »fantazijo«, navaja alžirski varnostni vir.

Pod vprašajem usoda 60 tujih talcev

Kot poroča BBC, so v četrtek umrli najmanj štirje tuji delavci, najmanj štirje pa so bili med akcijo osvobojeni. Vsega skupaj naj bi bila pod vprašajem še vedno usoda 60 tujih talcev, poroča alžirska tiskovna agencija.

Pomanjkanje konkretnih podatkov glede dogajanja na plinskem polju britanske naftne družbe BP povzroča sive lase v več svetovnih prestolnicah, kjer se sprašujejo o usodi svojih delavcev. Kritike je bila deležna tudi vojaška akcija, o kateri Alžirija ni predhodno obvestila vpletenih držav.

V Londonu se bojijo najhujšega

Japonsko zunanje ministrstvo je v zvezi s tem danes poklicalo na zagovor alžirskega veleposlanika, premier Šinzo Abe pa je skrajšal obisk v Indoneziji.

Japonsko podjetje JGC, ki je eno izmed podjetij, ki nadzorujejo plinski kompleks in ima tam 78 delavcev, je danes sporočilo, da jih je na varnem 17 - sedem Japoncev in deset drugih, vključno z dvema Filipincema in Romunom.

Od britanskih talcev naj bi bila osvobojena dva, a usode še 20 še vedno ne poznajo. V Londonu se bojijo najhujšega, premier Cameron pa je zaradi krize odpovedal težko pričakovani govor o prihodnosti Velike Britanije v EU.

Ameriški obrambni minister ugrabitelje posvaril, da ne bodo nikjer našli skrivališča

Norveško podjetje Statoil, ki prav tako sodeluje pri upravljanju plinskega kompleksa, ne ve, kaj se je zgodilo z osmimi norveškimi delavci, eden pa je na varnem, a ranjen.

Po navedbah Francije sta dva njena državljana na varnem, o še dveh, ki naj bi bila med talci, pa nimajo poročil. Nekemu moškemu s Severne Irske pa je uspelo pobegniti.

Med talci so tudi Američani in kot je danes v Londonu dejal ameriški obrambni minister Leon Panetta, si ameriške oblasti ves čas prizadevajo, da bi se njihovi državljani vrnili »živi in zdravi«. Ugrabitelje pa je posvaril, da ne bodo nikjer našli skrivališča.