Notranji minister Gorenak in prvi policist v državi Veniger sta po besedah Uroševiča danes zagotovila, da bosta naredila vse, kar je v njuni moči, da bo stavkovni sporazum izpolnjevan v celoti.

Vendar pa Uroševič opozarja, da stavkovna zahteva policistov, da se dosledno izpolnjujeta prvi dve točki stavkovnega sporazuma, ni v pristojnosti ministra oz. pogajalske skupine ministrstva za notranje zadeve s policisti, pač pa izključno v pristojnosti vladne pogajalske skupine, ki se pogaja s koordinacijo stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja.

Uroševič: Zagotovila vlade ni

Uroševič tako navaja, da sindikat nima zagotovila vlade, da skladno z določili zakona o izvrševanju proračunov za leto 2013 in 2014 ne bo posegala v stavkovni sporazum. Tako se bo v ponedeljek sestal stavkovni odbor sindikata, na katerem bodo odločali o nadaljevanju stavkovnih aktivnosti. Do takrat bo stavka potekala kot doslej, je zagotovil.

Glede četrtkovega obvestila ministrstva za notranje zadeve, da se bo izplačevanje delovne uspešnosti v policiji v skladu s prvo točko stavkovnega sporazuma nadaljevalo, pa Uroševič pravi, da to ni zagotovilo, ampak le preklic sporočila, s katerim so 4. januarja napovedali, da izplačevanja delovne uspešnosti ne bo.

Čakajo na zagotovilo, da ne bo posegov v majski sporazum

V sindikatu so namreč po temeljitem pregledu zakona o izvrševanju proračunov ugotovili, da bodo "vsak mesec pred podobnimi potrebami po nekih zagotovilih", če tega zagotovila ne bo dala vlada. Če bodo od vlade dobili zagotovilo, da ne bo posegov v maja podpisani stavkovni sporazum, bi potem lahko govorili o približku konca stavke, je dejal Uroševič. "Do takrat pa je na podlagi zagotovil in osebnega zalaganja generalnega direktorja policije in ministra težko zaključevati," je dodal.

Sicer pa je sindikat danes tudi prejel sodbo Delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani zaradi neizplačila lanskega regresa za letni dopust v skladu z dogovorom o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012. Sodišče je po Uroševičevih besedah razsodilo, da mora država izplačati razliko med dogovorjeno in dejansko izplačano višino regresa v lanskem letu. Sodba sicer še ni pravnomočna.