Zakon bi bil na referendumu zavrnjen, če bi proti njemu glasovala večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti glasuje najmanj četrtina vseh volivcev.

Po predlogu referendum ne bi bil dopusten o: zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč; zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah ter o zakonu, ki se sprejema za izvrševanje državnega proračuna; zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb in zakonih, ki odpravljajo neustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo neustavnost.

Predlog odraža stališča strokovne skupine, upoštevajoč zlasti pripombe in zahteve SD glede omejitve referendumskega odločanja o človekovih pravicah in svoboščinah. Nekoliko modificiran predlog, ki ga je predsednik DZ Gregor Virant oblikoval na podlagi stališč strokovne skupine, podpirajo celotna koalicija in SD, medtem ko si bodo v PS še vzeli čas za razmislek. To pomeni, da ima predlog potrebno ustavno večino za sprejem ustavne spremembe referendumske ureditve v DZ.

Virant ocenjuje, da bodo danes na ustavni komisiji ustavno spremembo podprli in jo poslali v odločanje DZ. Poslanci bi bi ga lahko obravnavali že na januarski seji DZ, drugo fazo postopka pa bi lahko izpeljali februarja.

Hkrati bo na pločniku pred DZ "pod oknom ustavne komisije" potekal protestni shod skupine aktivnih državljanov zaradi nestrinjanja z rezultati in potekom priprave sprememb referendumske ureditve.