Potem ko je sodba proti Branku Mariniču iz SDS zaradi nepravilnosti pri opravljanju izpita iz nemškega jezika postala pravnomočna, je poslanec napovedal odhod iz hrama demokracije. Medtem ko v SDS niso bili na voljo za pojasnila o tem, na kateri točki so dogovori o poslančevi nadaljnji karierni poti, niti kmalu že nekdanjega poslanca v petek ni bilo na delovnem mestu v parlamentu, so nam na Slovenskih železnicah (SŽ) pojasnili, da še niso dobili nobene uradne informacije o tem, da se Marinič pri njih želi ponovno zaposliti.

Mariniču se ni treba bati

A vendarle se, kot je sklepati iz besed predstavnikov Slovenskih železnic, Mariniču za svojo prihodnost ni treba bati. »Poslanec ima zakonsko pravico do vrnitve na svoje staro delovno mesto v treh mesecih po prenehanju poslanskega mandata,« nam je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi na železnicah Marko Tancar. Pred prvo izvolitvijo v parlament leta 2004 je bil Marinič na SŽ zaposlen v prodaji v potniškem prometu. Možnosti za Mariničevo ponovno zaposlitev na istem delovnem mestu so, dodaja Tancar, odvisne predvsem od dogovora z vodstvom. Kljub temu do konca prejšnjega tedna še ni bilo sklicanega sestanka vodstva SŽ z Mariničem, prav tako ni informacij o tem, kdaj naj bi ta sestanek potekal. »O načrtih gospoda Mariniča smo seznanjeni le iz medijev,« je dodal Tancar.

Se Pepelnikova vrača na staro delovno mesto?

Iz poslanskih klopi pa se je s koncem preteklega leta že poslovila Truda Pepelnik iz Državljanske liste (DL). Spomnimo, ta je odstop napovedala zaradi napake, ki jo je zagrešila kot nekdanja zaposlena na občini Ruše. Sredi lanskega maja je bila pravnomočno obsojena na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Ker se Pepelnikova ne oglaša na mobilni telefon, ostaja neznanka, zakaj je odstopila konec decembra in šele takrat o obsodbi seznanila tudi vodstvo stranke. O primeru molčijo tudi v stranki, pravijo, da Pepelnikova z dnem, ko je odstopila, ni več javna osebnost.

Kljub odstopu z mesta poslanke bi lahko Pepelnikova po zakonu o poslancih v roku petnajstih dni po prenehanju mandata vložila zahtevo za uveljavljanje pravico do nadomestila poslanske plače. Iz državnega zbora pa so tudi sporočili, da mandatno-volilna komisija še ni prejela vloge Pepelnikove. Nadomestilo plače bi, če bi ga zahtevala, prejemala šest mesecev po prenehanju mandata. Ob tem še naj omenimo, da smo na občini Ruše, kjer je bila Pepelnikova zaposlena, brez uspeha želeli izvedeti, ali se vrača na svoje staro delovno mesto podsekretarke za občno upravo. V petek ob približno 13.30 so nam v tajništvu občine namreč pojasnili, da pristojnih ni več na delovnih mestih niti naj ne bi bili več dosegljivi na svojih mobilnih telefonih. Izjavo so nam v tajništvu obljubili za danes.