Rusija je v Varnostnem svetu Združenih narodov sicer že večkrat uporabila pravico veta, da bi svojega dolgoletnega zaveznika al Asada obvarovala pred sankcijami, a se zadnje čase poskuša vedno bolj distancirati od njega.

Lavrov je novinarjem dejal, da so države v regiji, kjer leži Siriji, ki jih sicer ni imenoval, prosile Rusijo, naj al Asadu prenese njihovo ponudbo za varni prehod. Dodal je, da se je Rusija odzvala tako, da jih je napotila neposredno k al Asadu.

"Če mu je kdo pripravljen ponuditi zaščito, je dobrodošel, da to stori. Mi bi bili prvi, ki bi se prekrižali in se zahvalili bogu, da je konflikta v Siriji konec. Če bi to seveda dejansko končalo spopade," je dejal ruski zunanji minister.

Ob tem je zatrdil, da je sirski režim zavaroval kemično orožje. Dejal je, da je Damask svoje zaloge kemičnega orožja iz celotne države zbral na eni ali dveh lokacijah, da bi ga zavaroval, medtem ko v državi potekajo srditi spopadi med vladnimi silami in uporniki. Dodal je, da bi bilo izredno nevarno, če bi kemično orožje prišlo v roke upornikov.

"Glede na vse informacije, ki jih imamo, je sirska vlada storila vse, da bi orožje zavarovala," je povedal Lavrov in na koncu še dodal, da bo v Moskvo še do konca leta na pogovore o krizi v Siriji prispel posebni predstavnik ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi.