Sodišče je presodilo, da je vlada z vložitvijo zakona za uravnoteženje javnih financ in dopolnitev zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012 v zakonodajni postopek ter z izplačilom znižanih zneskov regresa za letni dopust 2012 kršila 9. točko dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012, je na spletni strani sindikata pojasnil odvetnik Dino Bauk.

Vlada bo morala zagotoviti izplačilo

Vlada bo morala po navedbah odvetnika po pravnomočnosti sodbe vsem članicam in članom Sviza zagotoviti izplačilo preostanka do polnega zneska regresa, kot je določen v omenjenem dogovoru. Sodišče je tako pritrdilo Svizu, da določbe dogovora njegove podpisnike obvezujejo, saj je bil sklenjen z zakonsko predpisanim kvorumom ter objavljen v uradnem listu.

Sodišče je v obrazložitvi po odvetnikovih navedbah opozorilo tudi na nesprejemljivo sprenevedanje vladne strani, ki je pri sprejemanju dopolnitev zakona o dodatnih interventnih ukrepih za leto 2012 sama navajala, da so določbe dogovora glede roka izplačila regresa zavezujoče. Ko je ta rok potekel, pa je vlada svojo argumentacijo v celoti spremenila in trdila, da je te iste določbe v resnici ne zavezujejo ter da lahko samovoljno določa tako rok kot višino izplačila regresa.

Ravnali v nasprotju z ustavo

S svojim vztrajanjem in sprejetjem zakonov, ki sta znižala višino regresa, ne glede na to, da je le-ta že zapadel v izplačilo, je vlada oziroma DZ, ki je omenjena zakona na njen predlog sprejel, po prepričanju sodišča zavestno ravnala v nasprotju s 155. členom ustave, ki določa prepoved povratne veljave pravnih aktov.

Štrukelj: Sodišče nam je dalo prav, vlado pa postavilo na pravo mesto

Sodba še ni pravnomočna, saj ima vladna stran zoper njo možnost vložiti pritožbo, še piše na spletni strani Sviza.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je v izjavi spomnil, da že maja niso želeli podpisati dogovora o usklajenosti zakona za uravnoteženje javnih financ, ki je predvideval tudi znižani regres za letos, ker so menili, da je znižanje nezakonito. "Sodišče nam je dalo prav, hkrati pa je na nek način vlado postavilo na pravo mesto, sodišče namreč v odločitvi zatrjuje, da se je sprenevedala," je pojasnil.

Štrukelj pričakuje, da se bo vlada pritožila, vendar v Svizu verjamejo, da ji nobeno sodišče ne more pomagati. Dlje, ko bo vlada odlašala, večji bodo stroški, je poudaril in opozoril, da sodba veja izključno za člane Sviza.

Po Štrukljevih besedah je nauk, ki lahko velja tudi za zakon o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, ta, da se je "bistveno bolje dogovoriti s sindikati kot pa izsiljevati in sprejemati enostranske odločitve, ker se nikoli ne izkažejo za dobre in konstruktivne".