Pogodbe o zaposlitvi za določen čas s podaljševanjem do 45 leta predstavljajo po mnenju sindikata diskriminacijo poklicne skupine vojaških poklicev.

"Odnos države do svojih vojakov, ki so s takšno diskriminacijo drugorazredni državljani, brez pravice do dolgoročnih kreditov in še marsičesa, je nedopusten," so predstavniki sindikata zapisali v odprtem pismu.

V SVS imajo tako občutek, da se "varčevanje na račun ohranjanja delovnih mest, ki je vzbudilo toliko nasprotovanj v javnem sektorju, do zdaj izvaja le v Slovenski vojski", in sicer predvsem zato, ker zaposlenim ni dovoljeno stavkati. Ob tem si sprašujejo, "ali je pošteno, da v vojski ne smejo omejeno stavkati v času, ko ni vojne".

Kot so še zapisali, so v SVS večkrat opozorili, da je treba varčevanje porazdeliti enakomerno in pravično, "z zakonitim nepodaljševanjem pogodb brez zakonsko omogočene možnosti stavkati pa temu temu ni tako".

O odnosu države do vojakov po mnenju sindikata veliko pove pritožba države zoper sodbo Delovnega in socialnega sodišča, ki je oktobra odločilo, da pripadnikom Slovenske vojske pripada regres za letni dopust. Pri tem se sprašujejo, ali izvršilna veja oblasti sodne veje ne priznava in ali se je na takšno sodbo sploh moralno in etično pritožiti.

Pripadniki Slovenske vojske so usposobljeni le za opravljanje vojaških poklicev, zaposlitev izven vojske zanje ni, kot takšni pa so po mnenju sindikata zelo težko zaposljivi.

Ob tem pa so v SVS opozorili še, da ostaja upravni del obrambnega ministrstva kadrovsko nedotaknjen na račun Slovenske vojske, pa tudi plače so tam po mnenju sindikata "dosti lepše, saj imajo tam za sindikate več posluha in se dogovorijo za marsikaj".