Po Žnidaršičevih besedah morajo volitve prinesti nove ljudi, ki niso obremenjeni z napakami iz preteklosti. Pojasnil je, da nobena vlada ne more biti slabša kot sedanja, ter dodal, da sta koalicijski stranki DeSUS in Državljanska lista izdali volivce, saj gre za pri njima za "sprevrženo retoriko sredinskosti". Dejal je, da "ko pa je treba ukrepati, ravnata škodljivo za narod".

Vlada od začetka načrtno razdvajala z odpiranjem ideoloških tem

Žnidaršič je povedal, da so ljudje na protestih izkoristili pravico do odprtega in artikuliranega izražanja nezadovoljstva, ker nimajo več upanja, da bi obstoječa vladna koalicija Slovenijo lahko izvlekla iz krize. Dejal je, da se protestov udeležuje tudi članstvo DSD in dodal, da vlada ne razume, da upor ljudi kaže, da jim je takšne oblasti dovolj.

Vlada je po njegovih besedah od vsega začetka načrtno razdvajala z odpiranjem ideoloških tem, s sprejemom zakona o uravnoteženju javnih financ pa je grobo napadla pravice različnih skupin ljudi, je dejal. Pri državnem proračunu pa je po njegovi oceni težava predvsem v tem, da zmanjšuje sredstva za visoko šolstvo, znanost in kulturo.

Predsednik DSD je dejal še, da poskuša vlada izgube bank nacionalizirati s slabo banko. "Medtem ko so pretekli dobički izginili v davčne oaze in poniknili v žepih finančnih elit," je dodal.

Upor usmerjen proti nepravični razdelitvi bremena

Po mnenju podpredsednika stranke LDS Božidarja Flajšmana so vzroki za proteste popolnoma jasni, njihovi učinki pa z izjemo odstopa mariborskega župana Franca Kanglerja še ne povsem. "Upor ni usmerjen proti varčevanju kot takemu, ampak proti nepravični razdelitvi bremena," je pojasnil.

Po njegovih besedah ni čudno, da vladajoča koalicija teži tudi k spremembi ustave, ki bi po njegovem mnenju spremenila ustroj demokracije. Dejal je, da gre za spremembe, ki bi Slovenijo pripeljale v položaj omejenih svoboščin oziroma "na pol v diktaturo". "Državljani so se očitno uprli takšnim spremembam," je dejal.

Tudi Flajšman je povedal, da proteste absolutno podpirajo, strah vzbujajoč pa se mu zdi podatek, da bi lahko bila naročnik izgrednikov politika. "Mislimo, da protest na nek način ustvarja ugodne razmere za razpravo o temeljnih družbenih soglasjih in o tem, v kakšni družbi želimo živeti," je povedal. Dodal pa je, da tega z vladajočo koalicijo ni mogoče narediti, zato je potrebna alternativa.