Danes objavljeni rezultati ponudnika rešitev in storitev na trgu dela, družbe Manpower, za Slovenijo kažejo, da jih od 622 delodajalcev, ki so sodelovali v raziskavi, 10 odstotkov poroča o rasti zaposlitvenih možnosti v svojem podjetju, 19 odstotkov, da bodo zmanjševali število zaposlenih, 69 odstotkov pa jih ne načrtuje sprememb na področju zaposlovanja v obdobju med januarjem in marcem 2013.

Najslabša napoved, odkar pri nas izvajajo raziskavo

"Neto napoved zaposlovanja za Slovenijo je precej pesimistična. Tokratna napoved zaposlovanja je obenem tudi najslabša, odkar se raziskava v Sloveniji izvaja, in sicer od prvega četrtletja 2011," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedala direktorica prodaje v družbi Manpower Romana Šercelj.

Zaposlitvene možnosti so negativne v devetih od 10 preučevanih gospodarskih panog. Najnižje so v panogi javnega sektorja in socialnih storitev z neto napovedjo minus 27 odstotkov ter v gradbeništvu z neto napovedjo minus 23 odstotkov. "To je v prvem primeru glede na varčevalne načrte vlade in v drugem primeru, da gre v tem četrtletju za nizko sezono, pričakovano," je povzela Romana Šercelj.

Najslabše napovedi za jugozahodno regijo

Slabi rezultati se obetajo tudi dejavnosti promet, logistika in komunikacije, medtem ko se rast zaposlitvenih možnosti obeta le panogi finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva ter nepremičnin z neto napovedjo plus sedem odstotkov, kažejo izsledki raziskave Manpower.

Napovedi zaposlovanja po regijah kažejo, da delodajalci v naslednjem četrtletju napovedujejo upad zaposlovanja v vseh štirih opazovanih slovenskih regijah. Najslabše napovedi so za jugozahodno regijo, sledijo osrednja, severovzhodna in jugovzhodna regija.

Na globalni ravni - raziskava je izvedena v 42 državah med več kot 65.000 delodajalci - je večina delodajalcev glede zaposlovanja bolj negotova, kot je bila v začetku leta 2012. Rezultati kažejo na slabše napovedi zaposlovanja v prvem četrtletju 2013 v 29 od 42 držav v primerjavi z enakim obdobjem letos, v primerjavi s predhodnim trimesečjem pa so napovedi zaposlovanje upadle v 21 državah.

Šibka napoved zaposlovanja je najbolj očitna v Evropi, kjer delodajalci v 13 od 24 držav poročajo o negativni napovedi zaposlovanja za prvo četrtletje. "Kljub negotovosti, ki je prisotna v Evropi, pa nemški trg dela kaže znake upiranja negativnim napovedim, saj delodajalci poročajo o podobni napovedi kot pred tremi meseci," je dejala Romana Šercelj in izrazila upanje, da se bo optimizem med nemškimi delodajalci kmalu odrazil tudi med slovenskimi in tako pozitivno vplival na dogajanje na slovenskem trgu dela.

Težave tudi na Kitajskem

Negotovost v povpraševanju po storitvah in izdelkih je zajela tudi Kitajsko, kjer delodajalci poročajo o najšibkejših zaposlitvenih načrtih v zadnjih treh letih. Medtem pa delodajalci v ZDA poročajo, da bodo zaposlovali v podobnem obsegu kot v zadnjih šestih mesecih.

V Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Afriki bodo zaposlitvene priložnosti v prvem četrtletju 2013 pozitivne v 11 od skupno 24 držav, pri tem se je v primerjavi s prejšnjim četrtletjem neto napoved zaposlovanja izboljšala ali ostala relativno stabilna v 13 državah. Nasprotno pa v treh četrtinah držav pričakujejo upad zaposlovanja v primerjavi z istim obdobjem lani.

Rezultati tokratne raziskave sicer razkrivajo, da so napovedi zaposlovanja najmočnejše v Tajvanu, Indiji, Braziliji, Mehiki, Kolumbiji in Panami. Rezultati raziskave v celotni vzhodni Evropi kažejo prevladujoč trend upadanja., Najbolj negativne napovedi pa prihajajo iz Grčije, Italije, Španije, Slovaške, Slovenije in Nizozemske, je naštela Romana Šercelj.