Trinajsterica od tistih, ki jim je policija po ponedeljkovih protestih odvzela prostost in jih pridržala, se je konec prejšnjega tedna vrnila na prostost. Med njimi sta tudi Jernej Mažgon in njegov bratranec Gregor Bratina. Kaj sta zatem doživela, ju spominja na Kafko. »Vsem, ki bodo v prihodnje šli protestirat, svetujem: vzemite s seboj kamero, fotografirajte in snemajte. Ker nikoli ne boste vedeli, kdaj vam bodo posnetki lahko koristili,« nas je opozoril Mažgon.

Uniformo obesil na klin

Policija se lahko tudi zmoti, smo prejšnji teden naslovili članek, v katerem smo objavili informacijo, da je med 28 ovadenimi »izgredniki« tudi nekdanji policist. Kazenska ovadba ga bremeni napada na policista, za kar je zagrožena kazen do pet let zapora. Ovadeni je Jernej Mažgon - Jerry, ki je po 11 letih dela v policijskih vrstah obesil policijsko uniformo na klin in se raje posvetil glasbi. Mažgon je bil na ponedeljkovih protestih z bratrancem Bratino. To je njuno pričevanje.

»Na trgu sva se ves čas gibala skupaj, Gregor pa je dogajanje snemal s kamero,« začne pripovedovati Mažgon. »Snemam revolucijo, v Mariboru se dogaja zgodovina, slika in beseda sta moje edino orožje,« mu vskoči v besedo Bratina. Bilo je okoli 20.20, ko so izgredi postajali vse hujši. »'Kapucarji' so me pozivali, naj spustim kamero, zato sva se raje umaknila h kordonu policistov.« Na Trgu svobode pri Vinagu je mimo stekla množica izgrednikov, za njimi pa policisti. Po zraku so letele kocke, steklenice, vse mogoče, zato sta se stisnila ob steno.

Neki policist jih je opazil – k njima je poprej pristopil snemalec Aljaž Sedovšek. Več policistov se je zatem zagnalo proti njim. Trojica je instinktivno dvignila roke v zrak in govorila, da niso izgredniki. Morali so leči na tla, policisti so jim vklenili roke na hrbtu in jih zatem postavili ob steno, Bratini pa je neki policist »po nesreči« pohodil in uničil kamero. »Imel sem občutek, da nas bodo po opravljenem legitimiranju izpustili,« pove Mažgon. Bolj se ni mogel zmotiti. »Nekdanji kolega mi je dejal, da se je pri meni zapletlo in da bom ostal pridržan.« »Mene pa so pridržali, ker nisem maral podpisati vnaprej napisane izjave, da sem v policiste metal granitne kocke,« je dodal Bratina. »Rešilo naju je to, da sem na policijski postaji Sedovšku, za katerega sem domneval, da ga bodo kot novinarja izpustili, izročil spominsko kartico iz moje kamere, ki sem si jo skril v žep. To je bila ključna okoliščina, da naju z Jernejem preiskovalni sodnik kasneje ni vtaknil v pripor.«

Policisti so se do svojega nekdanjega sodelavca sicer obnašali korektno, peklili pa so njihovi obsojajoči pogledi, zavzdihne Mažgon. »Pa komentarji,« doda Bratina, »na primer 'A vi ste tisti, ki ste policiste pretepali.'« »In ko vidiš vse tiste prestrašene obraze številnih pridržanih, za katere ti je takoj jasno, da niso izgredniki, da so kolateralna škoda,« mu vskoči v besedo bratranec. »To se ne sme dogajati. Raje naj bo sto krivih na prostosti, kot pa da je eden nedolžen v zaporu. Če se to zgodi, to ni več pravna država.«

Vsi so imeli do naslednjega jutra vklenjene roke na hrbtu, tisti, ki so jih kazensko ovadili, pa so ostali vklenjeni tudi med prevozom v Ljubljano. »Že po nekaj urah ti zaspijo roke in jih sploh ne čutiš več,« se spominja Mažgon. Mariborčana so namestili v priporni celici policijske postaje Moste.

Tam sta ždela do srede popoldne, ko so ju pripeljali nazaj v Maribor in ju privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je odredil še sodno pridržanje. Ko sta naslednji dan prišla na vrsto za zaslišanje, jim je tožilec predočil kazensko ovadbo, ki po besedah Mažgona temelji na izjavi enega policista. Ta je izpovedal, da ju je prepoznal pri metanju kock in steklenic na policiste.

Samo nekaj dni na svobodi

Sedovšek je njunima odvetnikoma izročil kopije video posnetkov s kamere Bratine in dodal tudi časopisni članek o tem, kako in kje so snemalca prijeli. Sodnik ju je na podlagi teh dokazov izpustil, saj dokazi tožilstva niso opravičevali pripora. Sta pa Mažgon in Bratina podpisala obljubo, da se ne bosta izmikala postopku. Kljub temu še zmeraj obstaja grožnja, da bosta morala ponovno za zapahe. Za konec tedna se je namreč sestal sodni senat in zoper nekatere druge osumljence, ki so bili v četrtek spuščeni na prostost, odredil pripor. Po oceni tožilstva namreč obstaja ponovitvena nevarnost, ker je v petek napovedan nov protest, kjer utegnejo zagrešiti še hujša kazniva dejanja. Mažgona in Bratino (še) niso pozvali na sodišče. Starši in prijatelji tistih, ki so pristali v priporu, pa bodo danes popoldne protestirali pred mariborskim okrožnim sodiščem.