Gorenak je v predstavitvi poročila o protestih na današnji novinarski konferenci po seji vlade izpostavil, da se je po izgredih v Mariboru minuli ponedeljek ustvaril vtis, da je policija nasilna do vseh, čeprav temu ni bilo tako, je zatrdil. Vedeti pa treba, da se policisti prvič srečujejo s situacijami, kakršne imamo, je nadaljeval minister, saj da so se doslej s podobnimi situacijami srečevali le na nogometnih stadionih.

Policija dela, za kar je plačana

Na protestih v Ljubljani pa se je po njegovih besedah lahko videlo, da policija dela, za kar je plačana, torej da varuje premoženje ter zdravje in življenje ljudi in se lahko potegne ločnico med mirnimi protesti in nasiljem.

Kljub temu pa v poročilu ugotavljajo razliko med ljubljanskimi in mariborskimi protesti. Na slednjih je udeležba večja, večje pa je tudi nasilje nad premoženjem, ne samo nad policijo. V Ljubljani se to uničevanje ne dogaja, saj je cilj nasilnežev policija, je povedal minister.

Policistu je vseeno, če mu je kocko v glavo vrgel levi ali desni

V primeru ljubljanskih protestov se tudi "lepo vidi", da so izgredniki organizirani, po približno dveh urah od začetka protesta "pridejo na plano" ter začno z nasiljem. Izgredniki so sicer organizirani tako v Mariboru kot v Ljubljani, a za ljubljanske proteste je to še toliko bolj očitno, je menil minister.

In za policista, ki dobi v glavo dobi granitno kocko, je vseeno, ali je kocko vrgel vanj nekdo, ki je lev ali desen, kriminalec ali voden, je nadaljeval Gorenak. Zato je dejal: "V tem trenutku se ne bomo ukvarjali s političnimi zadevami. Za nas so to kriminalci ali pa storilci prekrškov". Kljub temu je nato dodal, da je prav, da kriminalisti preverijo vse informacije.

So pa v danes predstavljenem poročilu zavzeta imena vseh tistih, ki jih je policija med izgredi prijela. Minister pa vse predstojnike v državni upravi poziva, naj te sezname pregledajo in ugotovijo, ali je kdo od prijetih zaposlen pri njih.

Podatkov o poškodovanih protestnikih ni

Minister ob tem zagotavlja, da bodo nasilneže obvladali, mirnim protestnikom pa svetuje, naj se v primeru nemirov umaknejo na varno, več kot 100-metrsko razdaljo. Podatkov o poškodovanih protestnikih sicer nimajo, minister je seznanjen le s številom poškodovanih policistov.

Nekatere med njimi je v minulih dneh tudi obiskal v bolnišnici, skupno pa se je srečal z več kot 200 policisti, ki so varovali proteste v Ljubljani in Mariboru. Po njegovi oceni so policisti "odločeni" in si tudi predčasno želijo nazaj na delo. "In to je dobro," je pristavil minister. Ob tem je komentiral zapis nekega anonimnega policista, ki se je pojavil na internetu, v katerem je avtor zapisal, da ne bo tepel svojega lačnega soseda. Gorenak je dejal, da v to pismo ne verjame in policistom ne bo treba tepsti "svojih lačnih sosedov".

Še enkrat pa je omenil izpustitev v Ljubljani pred preiskovalnega sodnika privedenih izgrednikov. Dejal je, da ne on ne policisti ne razumejo te situacije.