Po poročanju POP TV je Kangler prepričan, da še vedno uživa podporo številnih ljudi, se pa po odstopu kljub temu za župansko funkcijo več ne bo potegoval. Prepričan je, da je proti njemu le peščica, ki si želi njegovega položaja, zato meni, da ga po 31. decembru, ko bo odstop tudi uraden, ne bodo več preganjali s številnimi ovadbami, je še poročala televizija.

Očitki na račun Kanglerja so prvič dosegli vrhunec maja lani, ko so kriminalisti izvedli vrsto hišnih preiskav na širšem območju Maribora. Med drugim so preiskali Kanglerjeve nepremičnine in pisarne ter samega Kanglerja in še nekaj drugih oseb za nekaj ur pridržali. Šlo naj bi za zaključno akcijo obsežne preiskave na področju korupcije in gospodarskega kriminala, vezane na domnevne nepravilnosti pri prometu z nepremičninami in izvajanju več gradbenih projektov v Mariboru, ki pa še vedno čaka na sodni epilog.

Protestniki mu očitajo korupcijo in klientelizem

Temu so sledili protesti na ulicah Maribora, v zadnjem mesecu dni so proti Kanglerju organizirali pet protestov, zadnjega v ponedeljek. Protestniki mu očitajo korupcijo in klientelizem, povod za njihov množičen odhod na ulice in trge pa je bila postavitev radarjev za merjenje hitrosti na cestah, kjer del javnosti očita Kanglerju, da ga bolj kot varnost na cestah zanima pobiranje denarja. Dodaten gnev si je župan nakopal, ko je bil kljub okoli tisoč protestnikov pred Rotovžem 21. novembra izvoljen v državni svet.

Na tako imenovani Drugi mariborski vstaji 26. novembra se je na Trgu svobode zbralo več kot 6000 ljudi. Tudi takrat se je dogajanje sprevrglo v nasilje, v katerem se bili poškodovani tako policisti kot protestniki. Policija je med drugim uporabila solzivec, njen odziv pa je bil po mnenju številnih pretiran.

Iz Maribora se je val protestov razširil po vsej državi, iz izhodiščnega nezadovoljstva nad mariborskim županom pa so prerasli v izražanje nezadovoljstva nad slovensko politiko na splošno.

Na protestu v ponedeljek, ki se je sprevrgel v nasilje, je policija pridržala 119 ljudi. Danes je bilo še vedno pridržanih 28 protestnikov, za katere je preiskovalni sodnik odredil sodno pridržanje. Poškodovanih je bilo 39 ljudi, 25 policistov in 14 protestnikov, med njimi eden huje. Po podatkih Policijske uprave Maribor se je shoda udeležilo okoli 8000 ljudi.

Četrta mariborska vstaja najverjetneje 14. decembra

Mariboru se sedaj obeta nov protestni shod, tako imenovana četrta mariborska vstaja. Na Facebook strani Franc Kangler naj odstopi kot župan Maribora, ki je doslej organiziral že tri proteste, so zdaj že skoraj 33.000 članom na izbiro trije datumi, velika večina pa jih je doslej glasovala za 14. december.

Kljub očitkom in pozivom k odstopu je Kangler zavračal možnost odstopa z mesta župana. Vodstvo SLS ga je sicer 22. novembra izključilo iz stranke, z mariborskim županom pa je govoril tudi predsednik vlade Janez Janša, ki je ocenil, da bo Kangler na podlagi dogovora o načinu ustavitve nasilja v Mariboru sprejel razumno odločitev.

Zaostrovalo se je tudi dogajanje v mariborski mestni koaliciji. Po izstopu DeSUS je kot član in predsednik mariborskega mestnega odbora SLS odstopil tudi Srečko Zorko.