Kot so danes sporočili z ministrstva, potezo Taluma, da v tujini poišče ugodnejše ponudbe, zato z vidika dobrega gospodarja razumejo kot normalno posledico. Pri tem poudarjajo, da Talum za izbiro ponudnika, ceno in količino kupljene energije ne potrebuje soglasja ministrstva oziroma svojih lastnikov, saj ima Slovenija odprt trg z električno energijo. Ministrstvo sicer potezo podjetja ocenjuje kot pravilno, gospodarno in jo pozdravlja.

Ob tem dodajajo, da dobavitelj električne energije v nekaterih primerih zahteva poroka za plačilo energije, če oceni, da odjemalec, v tem primeru Talum, ne bo plačal izstavljenih računov. Vendar pa menijo, da ni ustrezno, da je samo Elektro Slovenija (Eles) dolgoročno porok za plačilo električne energije podjetju, ki je v njegovi zgolj delni lasti.

Na ministrstvu ugotavljajo, da lahko Talum skupaj z enim izmed stebrov izkoristi ponujeno energijo in plačilo energije zagotovi oziroma zavaruje prek odstopa trženja svojih sistemskih storitev enemu izmed obeh slovenskih stebrov. Nenazadnje gre za dolgoročno pogodbo o večletnem stabilnem odjemu električne energije in nudenje večletnih sistemskih storitev Elesu za stabilno delovanje slovenskega energetskega stebra.

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je zato razočarano nad odnosom obeh slovenskih ponudnikov in nad njuno nezmožnostjo zagotavljanja energije enemu izmed največjih odjemalcev energije v Sloveniji. Nadzorne svete in uprave obeh družb zato poziva, da tržni pristop obeh stebrov proučijo in glede na ugotovljeno ustrezno ukrepajo.