Za petek je na sestanek povabil predsednika vlade Janeza Janšo. S tem Türk nadaljuje posvetovanja s pobudniki referendumov, DZ in vlado, na katerih bi našli rešitev, s katero bi se izognili referendumoma o zakonih o t. i. slabi banki in Slovenskem državnem holdingu.

Na sestankih se želi Türk seznaniti s tem, "za kaj gre v tem trenutku, kakšni so problemi in kako naprej". Po teh pogovorih pa bo dal predlog, kako naprej, je na današnji novinarski konferenci v volilni pisarni napovedal Türk.

Zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in o Slovenskem državnem holdingu je vlada uvrstila med pet ključnih ukrepov za izhod iz krize. Nad obema zakonoma visi grožnja z referendumom.

Sindikat lahko kmalu prične zbirati podpise

Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije bo tako lahko v primeru, da se ne dogovori s finančnim ministrstvom o umiku referendumske pobude, že prihodnji ponedeljek začel zbirati 40.000 podpisov za razpis referenduma.

Pogajanja s sindikatom sicer že potekajo, a na ministrstvu so v torek izrazili razočaranje, ker je sindikat začel postavljati drugačne pogoje kot v prvem krogu pogovorov pred zapletom z manjkajočimi podpisi.

Referendumsko zahtevo za zakon o Slovenskem državnem holdingu je vložila skupina 30 poslancev, večinoma iz Pozitivne Slovenije. Koalicija je v DZ izglasovala zahtevo za ustavno presojo te referendumske pobude, ustavni sodniki pa naj bi začeli vprašanje obravnavati danes.

Türk je s posvetovanji sicer začel minuli četrtek, takrat pa sta bila na skupnem sestanku prisotna tudi Borut Pahor in Milan Zver kot kandidata za predsednika republike.

Janković: Umik referendumske pobude ne bo povezan s Türkovo kampanjo

Predsednik PS Zoran Janković je pred prihodom na vprašanje, ali se je PS pripravljena pogovarjati o umiku referendumske zahteve o zakonu o državnem holdingu odvrnil, da ja, "če imaš sogovornika". Kot je pojasnil tudi po odhodu s sestanka, je umik referendumske pobude možen, če pride na pobudo vladen strani do sestanka med ministrom za finance Janezom Šušteršičem in poslanko PS Alenko Bratušek, pozneje pa tudi s premierom Janezom Janšo.

Je pa Janković zagotovil, da morebitni umik referendumske pobude ne bi imel nobene povezave s kampanjo za predsedniške volitve kandidata Danila Türka, ki ga PS na volitvah podpira. Pozdravil je srečanja, ki jih pripravlja Türk.

O interpelaciji zoper ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka pa se bo PS po Jankovićevih besedah odločila po tem, ko se bo Gorenak oglasil v v njihovi poslanski skupini. Sprva je bilo rečeno, da se bodo srečali danes, a so iz poslanske skupine PS sporočili, da srečanja danes ne bo. To so potrdili tudi na notranjem ministrstvu.

Janković je tako na vprašanje, ali referendumska zahteva PS ne škodi kandidatu Türku za drugi krog, odgovoril, da tega ne ocenjuje zato, ker zahteva tudi ni bila s tem namenom vložena. Spomnil je, da je bila to zanj težka odločitev. Janković meni, da se bosta mogla oba kandidata za drugi krog opredeliti do vprašanja razvoja Slovenije, tudi do zakona za sanacijo bank in zakona o holdingu. Ponovil je, zakaj zakona po njegovem mnenju nista dobra.

Po sestanku pri Türku minuli petek je čas, pravi Janković, da se pogovorijo o tem, kaj se je vmes zgodilo. Spomnil je na napoved, da se bodo pogajanja nadaljevala že dan po volitvah, a pravi, da on o tem ne ve nič.

Virant: naredil bom vse za razrešitev blokade

Virant pojasnil, da bo naredil vse, da se razreši referendumska blokada. Pomemben se mu zdi dogovor med pobudniki referenduma in vlado.

Dogovor bi moral po Virantovih besedah iti v smeri umaknitve zahtev za referendum v zameno, da se zakoni spremenijo in dopolnijo. Predsednik DZ je pred prihodom na sestanek povedal, da ne ve, zakaj je povabljen. Ob novinarskem vprašanju pa se je strinjal, da ga predsednik morda vidi kot nekakšen vezni člen med vlado in opozicijo.

Zagotovil je, da sta glede usklajevanja zakonov usklajena s finančnim ministrom Janezom Šušteršičem. Minister se namreč strinja, da bi bilo mogoče v zakone vnesti dopolnitve in spremembe. Pri zakonu o holdingu denimo spremembo, ki bi zagotovila, da bi bil holding podvržen zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, da bi se struktura nadzornega sveta nekoliko spremenila v korist opozicije.

Virant je ocenil, da ima vse, kar se dogaja v teh dneh, nek predvolilni pomen. Ob tem je poudaril, da moramo interese države postaviti nad predvolilno taktiko. Ne glede na to, komu bo koristilo, moramo narediti vse, da se referendumska blokada prekine, je dodal.