Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so v tretjem četrtletju letošnjega leta v primerjavi z istim obdobjem lani padle za slabih osem odstotkov, kaže poročilo Geodetske uprave (Gurs). »Gre za preliminarne podatke, ki se bodo še nekoliko spremenili, a dejstvo je, da se je trend padanja cen še nekoliko poglobil. To pomeni, da padajo še nekoliko hitreje kot prej,« pojasnjuje vodja sektorja za trg nepremičnin na Gursu Aleš Perovšek.

Večina samo tipa nepremičninski trg

Trendi na nepremičninskem trgu sicer ostajajo enaki – poleg cen upada tudi povpraševanje. »V prvi polovici letošnjega leta na državni ravni ni bilo čutiti kakšnega večjega upadanja prometa z nepremičninami, preliminarni podatki za tretje četrtletje pa kažejo precejšen upad,« še pravi Perovšek, a ob tem poudarja, da bi naknadni podatki tudi to ugotovitev lahko nekoliko zamajali. »Za zdaj bolj očitno kaže na to, da je upadel promet v večjih mestih, a je o tem prenagljeno govoriti.«

Nepremičninski posredniki pravijo, da trg stanovanj kljub nižanju cen ni bistveno oživel. Posrednik iz družbe za posredovanje nepremičnin Finestra je dejal, da bolj kot kupujejo, si ljudje v Ljubljani stanovanja ogledujejo. »Nekako 20 odstotkov kupcev dejansko kupi stanovanje, skoraj 80 odstotkov pa raziskuje tržišče, išče ugodne prilike,« je pojasnil posrednik. Tudi Bojan Stojanovič iz družbe Center nepremičnine pravi, da želja po nakupu je, da pa veliko ljudi nima možnosti za nakup. »Banke so izredno zaostrile kreditiranje nakupa stanovanj. Včasih so bili kreditni pogoji veliko bolj ugodni, danes pa se zdi, kot da banke iščejo vzroke, zakaj ti ne bi dale kredita,« je dejal Stojanovič.

Gradnja stanovanj praktično obtičala

Ob tem je Stojanovič opozoril, da banke niso pripravljene financirati novih gradenj, zato investitorji v Ljubljani gradijo bistveno manj kot pretekla leta. To potrjujejo podatki Statističnega urada Slovenije. Če je upravna enota leta 2007 izdala gradbeno dovoljenje za kar 1595 novih stanovanj, jih je lansko leto izdala le še za 135.

Čeprav danes na trgu ne manjka neprodanih stanovanj, pa strokovnjakinja z ljubljanske ekonomske fakultete dr. Andreja Cirman opozarja, da ima lahko mirovanje gradbenega sektorja slabe posledice. »Če bi se makroekonomske razmere in tveganja umirila, bi lahko zaradi sedanje nizke gradbene aktivnosti prišlo do presežnega povpraševanja po stanovanjih,« je pojasnila Cirmanova. »To pa pomeni, da cene novejših stanovanj lahko znova poskočijo,« je dodal Stojanovič.

Bulc: Cene bodo padle pod 2000 evrov

Po Perovškovih besedah bo dogajanje na nepremičninskem trgu tudi v prihodnje sledilo stanju gospodarstva, ki se izrisuje v obliki krivulje z dvema dnoma. »Vprašanje, na kateri točki smo trenutno, sicer za zdaj ostaja neodgovorjeno,« dodaja sogovornik. Prav tako ne želi špekulirati, ali je dober čas za nakup stanovanja. »Na to vprašanje nikoli ne bo jasnega odgovora. Vsak nakup je individualne narave, zato je izbira ustreznega trenutka bolj odvisna od potreb posameznika po eni in njegove finančne konstrukcije po drugi strani.« Tudi dr. Aleš Bulc iz družbe za nepremičninsko svetovanje AND meni, da pri odločanju za nakup stanovanja bolj kot malenkostno nihanje cen stanovanj bolj vpliva kupna moč ljudi.

Nepremičninski posrednik iz Finestre pričakuje, da bodo cene skoraj zagotovo padale še vsaj eno leto, zato se po njegovem mnenju splača še nekoliko počakati. Bulc pa je pogumno napovedal, da bodo cene padale še vsaj nekaj let. »Trg nepremičnin je tak, da dokler cene ne bodo občutno padle, se ne bodo znova začele višati,« je dejal Bulc. Lahko pričakujemo padec pod 2000 evrov za kvadratni meter stanovanja? »Zagotovo. Cene bodo padle bolj, kot je večina pričakovala,« je potrdil Bulc.

Pričakovanja o ugodnih cenah stanovanj delita tudi republiški in ljubljanski Javni stanovanjski sklad, saj oba ravno sedaj želita stanovanjski fond okrepiti z novimi stanovanji. V mestnem skladu želijo stanovanja kupovati tudi v prihodnjih dveh letih, saj pričakujejo, da bo cena stanovanj ugodna. Republiški sklad je že oznanil, da bo za stanovanja v Ljubljani odštel največ 1700 evrov za kvadratni meter.