Z novelo zakona o DDV naj bi se nekatero blago in storitve izvzelo iz znižane obdavčitve po 8,5-odstotni stopnji in obdavčilo s splošno stopnjo v višini 20 odstotkov. Gre za časopise in revije, hrano za domače živali, čiščenje oken, uporabo športnih objektov, frizerske storitve, dobavo lončnic in sadik ter storitve javne higiene, predvsem ravnanje z odpadki, je naštel finančni minister Janez Šušteršič.

Z nižjo stopnjo se obdavčujejo nujne življenjske potrebščine oz. tiste, ki imajo nek socialni namen, je izvzetje navedenega blaga in storitev iz nižje davčne stopnje pojasnil Šušteršič.

V poslanskih skupinah SLS, DeSUS in NSi so do predloga zadržani, predstavniki ostalih polanskih skupin pa bodo svoja stališča predstavili v četrtek.

Poslance SLS bode v oči predvsem zvišanje davka na časopise in revije, je dejal Mihael Prevc (SLS). Le zelo redke države imajo tovrstne publikacije obdavčene po višjih stopnjah, slovenski tisk pa ni v zavidljivem stanju. Država mora spodbujati čim bolj obsežno informiranje državljanov, ne pa ga še dodatno omejevati.

Glede zvišanja davka na storitve javne higiene pa je Prevc opozoril, da se bodo te cene z novim letom že tako ali tako predvidoma zvišale, saj jih občine preprosto ne morejo več držati na tako nizkih ravneh. Tem storitvam se praktično ne da izogniti, zato je nižja stopnja obdavčitve verjetno smiselna, je dejal.

Tudi v DeSUS in NSi so v dvomih glede primernosti zviševanja DDV na storitve javne higiene. V NSi po besedah Jožefa Horvata kljub temu menijo, da je predlog novele zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, medtem ko je Marija Plevčak (DeSUS) dejala, da njene poslanske skupine argumenti vlade doslej niso prepričali, zato se bolj nagibajo k zavrnitvi predloga.

"Nihče ne oporeka vladi, da so razmere krizne in da je treba proračun uravnovesi, vendar ali je to pravi način," je vprašala.