Potem ko je bilo po ponedeljkovem srečanju socialnih partnerjev o reformi trga dela mogoče na delodajalski strani znova slišati očitek na račun razvoja pogajanj oz. premajhnih sprememb delovne zakonodaje, je minister za delo Andrej Vizjak danes na novinarski konferenci zagotovil, da lahko vlada, če bo takšna žeja delodajalcev in sindikatov, reformo opusti.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je pred današnjimi pogajanji skupine za reformo trga dela, v ospredju katerih naj bi bili disciplinski postopki, dejal, da je nad tem "navdušen", saj si ne želijo zgolj lepotnih popravkov. Pri tem se je vprašal, zakaj so se, glede na to, da ni pripravljenosti za spremembe, sploh začeli pogajati.

Odločitev o opustitvi reforme je po njegovih besedah ministrova legitimna pravica. A to, da pravih sprememb ne bi bilo, ne bi zagotovilo več zaposlovanja, več delovnih mest, je opozoril. Sindikate pa je obtožil, da ščitijo obstoječe industrijske delavce, mladim in starejšim pa z načinom pogajanj onemogočajo, da bi jih delodajalci lažje zaposlovali.

GZ: Reforma ne sme biti zgolj lepotna

Da zakon o delovnih razmerjih ne sme prinesti le lepotnih korekcij, ki bi se jih nato "prodalo" kot reformo, je ponovila tudi izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Čerin. "Tudi mi sodimo, da je, če nismo pripravljeni narediti ustreznih korekcij, rezov, ki bi v nadaljevanju delodajalcem in Sloveniji prinesli prožnejši trg dela in nižje stroške, bolj smiselno odstopiti od te zakonodaje," je poudarila.

Na sindikalni strani se z oceno delodajalcev, da predlagana reforma trga dela trenutno prinaša le malenkostne spremembe, ne strinjajo.

Počivavšek: Vsak naj presodi, če gre zgolj za lepotne spremembe

"Vsak od udeležencev usklajevanj mora sam oceniti, ali gre za kozmetične popravke ali rešitve, ki rešujejo neke težave. Sam ocenjujem, da ne gre samo za kozmetične popravke, temveč za spremembe, ki so v delu v plus delodajalski, v delu pa sindikalni strani," je ocenil generalni sekretar Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Jakob Počivavšek.

Po mnenju izvršnega sekretarja pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andreja Zorka pa je takšno stališče delodajalcev pričakovano, saj si želijo odprave plačanega odmora za malico, zamenjave dodatka na delovno dobo za dodatek na stalnost, ukinitve povračila potnih stroškov - torej postavk, ki "bistveno vplivajo na prejemke neke družine".

Danes na mizi regresi

Zorko se strinja s Počivavškom, da predlagana reforma ne prinaša le lepotnih popravkov, temveč spremembe, ki bi utegnile zmanjšati anomalije na trgu dela, "zlasti, ko govorimo o ekstremno velikem številu pogodb za določen čas in o pravnem varstvu delavcev, ki ne prejemajo plač". "Na tem segmentu je narejen velik korak naprej," je zatrdil.

Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela bi morali imeti v okviru predloga zakona o delovnih razmerjih danes na mizi regrese za letni dopust, ker se Vizjak mudi na izredni seji DZ, pa so se osredotočili na manj interesne teme. Med drugim obravnavajo disciplinske postopke.