Potem ko so vladna, sindikalna in delodajalska stran v zadnji obravnavi predloga ZDR po členih prišle do razlogov za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, naj bi danes nadaljevale z razlogi za izredno odpoved s strani delavca.

»Delavci niso samo strošek«

Izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Andrej Zorko je pred pogajanji napovedal, da bodo delojemalci predlagali razširitev nabora razlogov. Glede na sedanjo prakso nekaterih delodajalcev se bodo zavzeli za uvedbo razlogov s področja neplačevanja socialnih prispevkov, neprejemanja plač in še kakšnega drugega razloga, povezanega s kršitvijo pravic iz delovnega razmerja, je pojasnil.

Delodajalci se morajo po njegovih besedah enkrat vendarle zavesti, da delavci niso samo strošek, ampak so v prvi vrsti osebe, ki pripomorejo k njihovem razvoju.

Na zadnjih pogajanjih o predlogu ZDR so medtem delodajalci predlagali razširitev nabora razlogov za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, kar je razjezilo sindikate.

Zavzeli so se, da bi bil med razlogi za izredno odpoved tudi ta, če delavec nadrejenega ne bi obvestil o svoji odsotnosti v 24 urah. Tovrstno obveščanje bi bilo po njihovem mnenju pomembno, ker bi omogočilo izpeljavo nadomeščanja ali reorganizacijo delovnega procesa. Želijo si tudi, da se med razloge vključi tridnevno neupravičeno odsotnost, medtem ko je bila ta doslej petdnevna.

Varstvo starejših delavcev

Socialni partnerji naj bi se danes dotaknili tudi varstva starejših delavcev, med pomembnimi točkami, ki jih v predlogu ZDR še niso odprli, pa je Zorko danes izpostavil še dopust. Ob tem je izrazil optimizem, da bodo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve prepričali, da umakne zdaj predlagano zgornjo mejo rednega letnega dopusta, ki je postavljena pri 35 dneh.

Kot ključne za pogajanja bi se lahko izkazale tudi rešitve glede odmora med delom in dodatka na delovno dobo. Ta vprašanja so v trenutnem predlogu ZDR urejena tako kot v veljavni zakonodaji, sindikati pa se bojijo, da bi lahko vlada prisluhnila željam delodajalcev glede neplačanega odmora za malico in odprave omenjenega dodatka. Če bi se to znašlo v zakonu, sindikati ne bi več imeli kaj početi za pogajalsko mizo, je poudaril Zorko.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je pred pogajanji ocenil, da so zdaj pri ključnih vprašanjih. Dokler se na področju, kot so odpoved pogodbe o zaposlitvi in razlogi zanjo, ne bodo dogovorili za večjo prožnost, se boji, da pri pogajanjih ne bo nobenega napredka.