Ljubljanica na Barju in Krka v spodnjem toku še vedno poplavljata

Po obilnejših padavinah v zadnjih dneh danes v večjem obsegu še vedno poplavljata Ljubljanica na Ljubljanskem barju ter Krka v spodnjem toku, je pojasnil dežurni hidrolog na Agenciji za okolje (Arso) Sašo Petan. V dopoldanskih in večernih urah bo predvidoma ponovno poplavilo tudi morje, vendar le nižje ležeče dele obale.

Za območje Ljubljanice, kraške Ljubljanice in Krke so zato na Arsu danes izdali tretjo stopnjo opozorila pred poplavami. Na območju teh rek lahko namreč na izpostavljenih mestih pride do razlivanj.

Kot je pojasnil Petan, so ojezerjena tudi kraška polja dolenjskega in notranjskega krasa. Te poplavljene površine pa se bodo v prihodnjih dneh ohranjale. Pretoki ostalih rek po državi pa so večinoma veliki in upadajo, piše na strani Arsa.

Danes je predvideno tudi poplavljanje morja, njegova gladina na mareografski postaji Koper pa lahko preseže vrednost 300 centimetrov. Tudi v prihodnjih dneh je predvideno, da bo morje poplavljajo nižje dele obale, saj bo gladina morja v času plime povišana.

Do nedelje bodo sicer reke oz. pritoki rek upadali, vendar lahko po Petanovih besedah že v nedeljo popoldne pričakujemo ponoven večji porast rek, predvsem na zahodu države, saj se bo tam in v osrednji Sloveniji dež okrepil, možne pa bodo tudi nevihte. Porast zahodnih vodotokov se bo iz nedelje nadaljeval tudi na ponedeljek. Kot je dejal Petan, poplavljanje rek na zahodu države ni izključeno, vendar bodo natančnejše napovedi, katere reke bodo naraščale in koliko bodo naraščale, znane v soboto. V ponedeljek bo po napovedih Arsa deževalo tudi v severovzhodni Sloveniji.

Na severnem primorskem množično prevzemajo protipoplavne vreče

Uprava za zaščito in reševanje opozarja, da je v nedeljo in ponedeljek na območju severnoprimorske, obalne, ljubljanske, dolenjske in zahodnoštajerske regije pričakovati večje količine padavin in povišane vodotoke. Občinski štab civilne zaščite Nova Gorica je zato danes začel deliti protipoplavne vreče s peskom, občani pa jih množično prevzemajo.

Kot je povedal poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Severno Primorsko Samo Kosmač, se lokalne izpostave že intenzivno pripravljajo na morebitne težave, občani pa so se tudi zelo dejavno odzvali in množično prevzemajo protipoplavne vreče s peskom. "V dveh urah so pred gasilskim domom v Novi Gorici pobrali kakih 500 vreč, ob 13. uri pa pride nova zaloga," je povedal. "Priprave potekajo tako kot še nikoli. V šestih letih še nisem doživel česa takega," je dodal.

Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je zaradi neugodnih vremenskih napovedi odredil pripravljenost štabov in enot Civilne zaščite iz Severnoprimorske, Obalne, Gorenjske, Ljubljanske, Dolenjske in Zahodnoštajerske regije.

V nedeljo, zlasti pa v ponedeljek, v Agenciji RS za okolje predvidevajo močnejši porast rek po državi, predvsem v zahodni Sloveniji.

Morje bo danes dopoldne in sredi noči poplavilo nižje ležeče dele obale. Ob tem lahko gladina morja na mareografski postaji Koper preseže vrednost 300 centimetrov.