Po zakonu o varnosti in zdravju pri delu, ki je začel veljati decembra lani, mora delodajalec zagotoviti promocijo zdravja na delovnem mestu, je danes na novinarski konferenci dejal glavni inšpektor za delo Rančigaj. "Pomembno je, da se vsi delodajalci angažirajo in izpolnijo to obveznost," je poudaril.

"Glede psihosocialnega tveganja je absolutno na strani delodajalca, da izvaja ukrepe za preprečevanje in odpravo psihosocialnih dejavnikov tveganja na delovnem mestu," je pojasnil inšpektor Mladen Markota. Delavec pa mora upoštevati načela varnosti in zdravja pri delu, je dodal.

Po besedah inšpektorice Tatjane Arnšek, ki je na posvetu sodelovala s prispevkom o kakovosti življenja na delovnem mestu, je "cilj razvoja Evropske unije v desetletju od leta 2010 do 2020 kakovost življenja na vseh področjih in v vseh starostnih obdobjih".

"To pomeni nadgradnjo dozdajšnjih razvojnih smernic, ki so bile usmerjene na materialne dobrine, na uveljavljanje pravic in koristi. Tu naj bi se država začela umikati v pomenu, ko je tista, ki naredi vse za posameznika. Skozi pravno državo se zdaj promovira pomen posameznikovega lastnega aktiviranja za uveljavljanje njegovih pravic," je opozorila.

Kakovost življenja na vseh področjih in v vseh starostnih obdobjih po njenih besedah pomeni med drugim zdravo, varno delo, kakovostno preživljanje prostega časa, zdrav življenjski slog in počitek. V tej povezavi je, kot pravi, pomembno opozoriti tudi na psihosocialne dejavnike tveganja na delovnem mestu.

"Po rezultatih raziskav se v primeru, ko delavec ni ustrezno zaščiten, kažejo posledice stresa in izgorevanja na njegovem psihičnem zdravju," je dejala.

Kot primer dobre prakse med delodajalci so na posvetu predstavili podjetje Gorenje, ki med delavci poudarja pomen zdravega življenjskega sloga. Tako so med drugim uvedli dva dodatna odmora za aktivni oddih, je na novinarski konferenci povedala Vilma Fece iz Gorenja.

Inšpektorat je dopoldanski posvet z naslovom Promocija zdravja in psihosocialni dejavniki tveganja na delovnem mestu organiziral ob izteku evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu, ki se je začel 22. oktobra.

Teden izpostavlja pomen močne vodilne vloge in pobude vodstva v povezavi z dejavnim sodelovanjem delavcev pri zagotavljanju varnih, zdravih in produktivnih delovnih mest. V EU vsake tri minute in pol nekdo umre zaradi nezgode pri delu ali bolezni, povezane z delom.