Dom narodov je v ponedeljek podprl zahtevo predsednika sveta ministrov Vjekoslava Bevande za odstavitev ministrov za obrambo in varnost Muhameda Ibrahimovića in Sadika Ahmetovića iz vrst SDA. Predstavniški dom je odstavitev ministrov podprl že julija.

Za odstavitev dvojice se je zavzemala predvsem SDP, pridružili pa so se ji še predstavniki HDZ BiH in HDZ 1990 ter Srbske demokratske stranke (SDS). Povod za razkol med SDA in SDP, ki sta pred tem februarja skupaj s še štirimi strankami oblikovali vladno koalicijo, je bilo junijsko glasovanje o vladnem predlogu varčevalnega proračuna. SDA namreč proračuna v parlamentu ni podprla, zaradi česar so jo izključili iz koalicije šestih strank.

SDA je s ponedeljkovim odhodom svojih ministrov dokončno zapustila vladno koalicijo, a obrisov nove koalicije pred današnjim razvojem dogodkov v predstavniškem domu - odločanjem o odstavitvi vodje SDP Lagumdžije in namestnika predsednika predstavniškega doma Denisa Bećirovića, prav tako člana SDP, ki ju je zahtevala Zveza neodvisnih socialdemokratov (SNSD) predsednika Republike srbske Milorada Dodika - še ni bilo mogoče začrtati.

SNSD je danes zjutraj zahtevo o odstavitvi Lagumdžije umaknila, sta poročala srbska tiskovna agencija Tanjug in hrvaška Hina. Kot je ob tem priznal eden od poslancev in visok član SNSD Milorad Živković, so to storili zaradi "določenih ponudb" s strani SDP. Za kakšne ponudbe točno je šlo, ni želel povedati. Dejal je le, da SNSD pač vodijo "ekonomski in nacionalni interesi" Republike srbske.

V SDA so SDP očitali, da je strankama Republike srbske - SNSD in SDS -ponudila koncesije, ki škodijo državi in državljanom BiH. Kot je še povedal vodja poslanske skupine SDA v predstavniškem domu parlamenta BiH Asim Sarajlić, je SDP podporo hrvaških strank HDZ BiH in HDZ 1990 kupila z obljubami o oblikovanju tretje volilne enote, ki bi vodila v vzpostavitev tretje entitete BiH.

Kot je glede nove vladne koalicije napovedal Sarajlić, bo v njo na bošnjaški strani na novo vstopila Zveza za boljšo prihodnost (SBB). V koaliciji bosta še HDZ BiH in HDZ 1990 ter SNSD in SDS.

Menjave na državni ravni naj bi prinesle tudi ustrezne spremembe v vladi Federacije BiH, v kateri bi položaje SDA prav tako prevzela SBB, "hrvaške" ministrske položaje pa bi namesto Hrvaške stranke prava (HSP) zapolnili obe HDZ. A za to je nujno soglasje predsednika Federacije BiH Živka Budimirja, ki pa rekonstrukciji nasprotuje. Če bo pri tem stališču vztrajal, bo SDP in obema HDZ preostalo le, da skušata na ustavnem sodišču doseči Budimirjevo odstavitev, piše Hina.