»Brez naših glasov ni večine«

Virant položaj stranke v koaliciji ocenjuje z oceno tri od petih možnih. Kot pozitivno vidi, da koalicija intenzivno in složno dela pri projektih za izhod iz krize, je pa, kot priznava, tudi nekaj negativnih plati sodelovanja pod vodstvom Janše. »Odpiranje ideoloških tem, pogosto nerazumevanje določb koalicijske pogodbe, torej da v zadevah, ki jih pogodba ne določa, lahko vsaka stranka glasuje po svoje. Pa nerazumevanje dejstva, da parlament ni samo glasovalni stroj,« razlaga Virant, ki že v naslednji povedi hiti miriti, da stanje le ni tako brezupno.

Pri številnih zakonih jim je v koalicijskem usklajevanju namreč uspelo uveljaviti svoje ideje, na primer pri zakonu o organizaciji policije, Janševi SDS pa so zobe prvič resno pokazali prav včeraj, ko so napovedali podporo opozicijski noveli 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ. Virant je očitno dokončno spoznal, da znotraj koalicije v primeru neizpolnjenih obljub in prekršenih dogovorov nimajo povsem zvezanih rok. »Položaj DL v koaliciji je močan, saj brez glasov naših poslancev ni večine. Ker imamo ključno vlogo pri najpomembnejših reformah, je na dolgi rok javnomnenjska podpora odvisna od uspeha teh projektov in njihovega učinka. Zanjo pa moramo še okrepiti strateško komuniciranje stranke navznoter in navzven ter čim bolje povezati ključne akterje, poslansko skupino, oba ministra in organe stranke,« je prvak DL že pred včerajšnjo odločitvijo pojasnil za Dnevnik.

Ravno (ne)usklajenost vidnih članov stranke pa jim za zdaj dela nemalo preglavic. Nedavno je finančno ministrstvo pod vodstvom Janeza Šušteršiča predlagalo dvig davka na dodano vrednost na tisk, čemur ostro nasprotuje Virant, pa izjava Senka Pličaniča, da do zdaj ni zaznal nič ideološkega v ukrepih vlade…

Spomnimo še na nekaj primerov iz preteklosti. Ob Jankovićevem nabiranju glasov za mandatarja se je ugibalo o možnih prestopih vsaj dveh poslancev DL med Jankovićeve, do česar naposled ni prišlo. Smo pa nekaj mesecev kasneje v Dnevniku poročali, da bi del članstva stranke na mestu predsednika DL raje videl Šušteršiča. Tovrstni glasovi znotraj stranke so po kongresu ter izvolitvi Viranta za predsednika in Šušteršiča za podpredsednika potihnili, v jesenskih dneh pa je sledila kadrovska rošada, za katero v stranki (uradno) pravijo, da to sploh ni bila.

Nenadni odstopi in izstopi

Z mesta izvršnega direktorja je namreč odstopil Janko Jenko, obenem pa mesto vodje Šušteršičevega kabineta nenadoma zapustil Jani Toroš, ki je na predčasnih volitvah pod okriljem stranke neuspešno kandidiral za poslanca. V obeh primerih je menda šlo za vnaprej dogovorjena odstopa. Je pa njun odstop – naključno ali ne – časovno sovpadel z nenavadno podkupovalno afero, ko sta oba na svoja transakcijska računa prejela nakazila v »zahvalo« za pomoč pri pridobivanju igralniških koncesij. To sta zanikala in vrnila denar neznanemu pošiljatelju.

Na mesto Jenka zdaj na Virantov predlog prihaja Igor Bordon, solastnik koprskega oglaševalskega podjetja Emigma. Slednje je po podatkih Supervizorja v zadnjih letih od koprske občine prejelo nekaj več kot pol milijona evrov, med referencami podjetja med drugim najdemo Luko Koper, Cimos, propadlega gradbenika Primorje, Intereuropo... Sodeč po javno dostopnih podatkih je Bordon pred dvema tednoma ustanovil tudi svoje svetovalno podjetje.

Najdemo ga tudi med ustanovnimi člani stranke, ki se ji je pridružil na povabilo Marka Pavlihe (ta je iz stranke izstopil po vstopu DL v Janševo koalicijo, op p.). Do zdaj je bil Bordon glavni regijski koordinator DL, njegove nove zadolžitve so krepitev strankine notranje in zunanje komunikacije, vzpostavitev strateškega piarja, širjenje kroga članstva, zagotavljanje transparentnosti finančnega poslovanja, nadaljnje ustanavljanje lokalnih odborov…