Prav to se je 2. oktobra primerilo Argentini, ko so ji v ganskem pristanišču Tema zasegli mornariško šolsko trijamborno jadrnico Libertad. Takšno odločitev je sprejelo višje sodišče v Gani na podlagi prijave ameriškega investicijskega fonda NML Capital Limited, ki od Argentine zahteva poplačilo 284 milijonov dolarjev (218 milijonov evrov) dolga. Dolg je NML odkupil od nekdanjih argentinskih posojilodajalcev, ki niso privolili v reprogramiranje 144 milijard dolarjev zunanjega dolga Argentine, zaradi česar je država leta 2001 bankrotirala.

Ima imuniteto ali ne?

Fregata Libertad, ponos argentinske mornariške vojaške akademije, je 2. junija letos odplula iz Buenos Airesa na 43. šolsko križarjenje po svetovnih morjih. Z njo je odplulo 289 argentinskih mornarjev in kadetov, 23 mornarskih kadetov iz Urugvaja in Čila ter 13 povabljenih iz Namibije, Južnoafriške republike in Maroka. Na povabilo ganske vlade je jadrnica v začetku oktobra zaplula v njihovo pristanišče Tema na obali Atlantika blizu prestolnice Akra, kjer jo je čakalo presenečenje. Sodnik Richard Agyei Frimpong je na višjem sodišču v Akri namreč izdal odredbo, da se ladjo zadrži, dokler ne bo Argentina privolila v zahtevo NML o odplačilu dela dolga v višini 20 milijonov dolarjev.

Argentinski pravni zastopnik Larry Otoo temu ugovarja z utemeljitvijo, da gre za vojaško ladjo, ki ima po ganski zakonodaji diplomatsko imuniteto in je zato sodišče ne bi smelo zaseči, česar pa ganski sodnik Frimpong ne sprejema. Zastopnik NML, Ace Ankomah, je prepričan, da je Argentina dolg zmožna poplačati, saj naj bi njene denarne rezerve letos avgusta znašale 45 milijard dolarjev.

Izsiljevanje mrhovinarjev

NML je v lasti fonda Elliott Capital Management, ki razpolaga s 15 milijardami dolarjev kapitala. Lastnik tega je 68-letni ameriški magnat Paul Singer, ki je tudi svetovalec ameriškega republikanskega kandidata za Belo hišo Mitta Romneyja. Singerjevo premoženje izvira iz kupovanja dolgov po znižanih cenah tistih držav, ki jih niso sposobne vračati upnikom po zahtevanih pogojih. S pogajanji ali po pravni poti z zaplembo premoženja držav dolžnic poskuša nato Singer izterjati poplačilo celotnega dolga, vključno z zahtevanimi obrestmi.

Singer je sprožil že več postopkov za zaplembo argentinskega premoženja v tujini. Njegovo podjetje ima po navedbah argentinskih medijev sedež v karibski davčni oazi na Kajmanskih otokih. Argentinska vlada trdi, da gre za »mrhovinarske sklade«, ki so med krizo leta 2001 kupovali argentinske državne obveznice po izjemno nizkih cenah, zdaj pa poskušajo od države izsiliti plačila, ki jim prinašajo gromozanske dobičke. Ti fondi pripadajo 7 odstotkom upnikov, ki v letih 2005–2010 niso privolili v reprogramiranje argentinskega dolga, ker so se nadejali, da bodo z drugimi sredstvi lahko izterjali celotno vrednost dolga. Po podatkih vlade gre za del dolga v višini 6,5 milijarde dolarjev, medtem ko »mrhovinarski skladi« ocenjujejo njegovo vrednost na 9 milijard dolarjev.

Vlada predsednice Cristine Fernandez ne namerava privoliti v to izsiljevanje in je že napovedala pritožbo pri OZN, v soboto pa je ukazala evakuirati posadko z jadrnice Libertad.