Deželne oblasti so začele najprej majati preiskave in aretacije nekaterih vodilnih mož iz vrst desnih strank Severne lige in Ljudstva svobode zaradi suma neupravičene porabe davkoplačevalskega denarja, sodu pa je izbilo dno razkritje, da je eden od Formigonijevih sodelavcev iz stranke Silvia Berlusconija za 200.000 evrov kupil 4000 glasov volilcev mafijske organizacije Ndrangheta. S temi glasovi si je, kot je pokazala policijska preiskava, zagotovil zadostno število glasov, nekaj več kot 11.000, za izvolitev v deželni svet na volitvah leta 2010. Kot že ničkolikokrat doslej je italijanska policija dokaze pridobila s prisluškovanjem telefonskim pogovorom.

Formigoni je po ostrih pozivih Severne lige, naj odstopi oziroma prenovi vodstveno ekipo dežele ali pa bodo poskrbeli za politično krizo tako v Lombardiji kot tudi v drugih deželah, kjer vladajo skupaj z Ljudstvom svobode, potrdil, da bodo deželni svet razpustili še pred koncem oktobra, da bo prevetril deželno vlado in da bi volitve v deželni svet lahko potekale še pred božičem. Odstopiti pa ne namerava, kar pa bi se kljub njegovemu vztrajanju utegnilo zgoditi, saj je z zadnjimi potezami v stranki dobil kar nekaj nasprotnikov. Berlusconi, ki skuša s Severno ligo skleniti novo zavezništvo za prihodnje parlamentarne volitve, je celo dejal, da bi na njegovem položaju najraje videl Roberta Maronija iz Severne lige.

Številni korupcijski škandali so k regulatorskemu ukrepanju spodbudili tudi vlado Maria Montija. Po sprejemu zakona, ki bo precej oklestil financiranje organov javne uprave na lokalni in deželni ravni, je te dni v parlamentarni razpravi tudi nov zakon o boju proti korupciji. Vladi sicer v zakon ni uspelo uvrstiti določila, ki bi zaradi korupcije obsojenim posameznikom omogočilo kandidiranje na volitvah, a obljublja, da se bo tega vprašanja lotila z drugim zakonom.

Da je korupcija v Italiji velik problem, ne dokazujejo zgolj skorajda vsakodnevne preiskave in aretacije vidnih politikov, ampak tudi ocene finančne škode, ki jo povzroča državi. Po ugotovitvah obsežne vladne študije o razširjenosti korupcije v državi ta pojav državo na leto stane vsaj 60 milijard evrov, torej skoraj toliko, kot v dveh letih ustvari celotno slovensko gospodarstvo. Še bolj skrb zbujajoč je podatek, da so cene javnih naročil zaradi korupcije prenapihnjene za okoli 40 odstotkov. Prav za toliko, kot so se cene javnih naročil spustile po koncu akcije čiste roke v začetku 90. let. Korupcije od takrat očitno ni kaj dosti manj.