Po nezavezujočih ponudbah še zavezujoče

Zdaj bo stečajni upravitelj moral vse prispele ponudbe natančno pregledati in analizirati, nato pa bo pripravil nov seznam stanovanj s popravljenimi cenami, pri čemer bo Klenovšek do neke mere upošteval tudi cene, ki so jih bili pripravljeni ponuditi potencialni kupci. Ko bo novi seznam oblikovan, bo Klenovšek začel zbirati zavezujoče ponudbe. To pomeni, da bodo vsi kupci, ki se bodo odzvali na ta poziv stečajnega upravitelja, zavezani kupiti stanovanja, za katera bodo poslali ponudbo. Če Klenovšek stanovanj ne bo prodal z zavezujočim zbiranjem ponudb, bo na vrsto prišlo pogajanje s kupci, ki so z nezavezujočo ponudbo izkazali zanimanje za nakup posameznega stanovanja.

Stečajni upravitelj Vegrad AM bo tokrat poskušal prodati 331 stanovanj, med katerimi je 5 stanovanj petsobnih, 44 je štirisobnih, 133 trisobnih, 89 dvosobnih, garsonjer oziroma enosobnih stanovanj pa je na voljo 60. Klenovšek je v preteklosti z zavezujočim zbiranjem ponudb že poskušal prodati 52 stanovanj, a je prodal zgolj dve, zato se je tokrat prodaje lotil nekoliko drugače. Velja spomniti, da je Vegrad AM, preden je šel v stečaj, stanovanja poskusil prodati po ceni 1990 evrov za kvadratni meter brez davka na dodano vrednost in brez parkirnega prostora, a so kupci kljub takratnemu 35-odstotnemu znižanju ostali hladni.

S težavami pri prodaji stanovanj v Celovških dvorih se ne sooča samo stečajni upravitelj Vegrad AM, temveč tudi upravitelj cerkniške družbe Gradišče, ki je lastnica štirih stanovanj v omenjeni soseski. Stečajni upravitelj Gradišča Anton Jagodic je stanovanja nasprotno od Klenovška naprej poskusil prodati z javno dražbo. Ker prva ni bila uspešna, je ceno stanovanj znižal za 15 odstotkov, a dražba tudi tokrat ni uspela. Zato je stanovanja še dodatno pocenil, in sicer za 20 odstotkov, vendar dražba znova ni obrodila sadov. Avgusta letos pa je sodišče odločilo, da bo Jagodic stanovanja lahko zdaj poskusil prodati z nezavezujočim zbiranjem ponudb.

Investitorje žulijo visoke obresti

Jožefa Murka iz nepremičninske agencije Dodoma ne čudi, da stanovanja v Celovških dvorih niso pošla v trenutku. "Ker je to tako velik projekt, je logično, da bo prodaja trajala dalj časa," je dejal Murko in pojasnil, da k razgrabljanju stanovanj niso pripomogli niti stečaj Vegrada AM niti okoliščine na trgu nepremičnin, saj je ponudba ta trenutek bistveno večja od povpraševanja. Omenil je tudi, da so na morebitne kupce stanovanj mogoče vplivale tudi napovedi, da se bodo stanovanja bistveno pocenila, zato ti še vedno upajo na nižje cene.

"Tisti investitorji, ki so stanovanja gradili s krediti, bodo po mojem mnenju slej ko prej prisiljeni znižati cene, saj jih težijo stroški obresti in zato ne morejo v nedogled čakati, da prodajo stanovanja," je vseeno prepričan Murko. "Toda tudi kupci morajo imeti realna pričakovanja o cenah nepremičnin," je zatrdil Murko in dodal, da se v praksi velikokrat pokaže, da ni tako, ker so nekateri kupci pohlepni. Ravno zato, meni Murko, lahko tudi Klenovšek v velikem naboru pisemskih pošiljk pričakuje kar nekaj napol žaljivih ponudb, v katerih mu bodo potencialni kupci ponudili, da bi stanovanje v Celovških dvorih kupili po smešno nizki ceni.