Poročilo Mednarodne unije za ohranitev narave (IUCN), ki so ga objavili ob konferenci Konvencije ZN za biološko diverziteto v indijskem Hyderabadu, navaja, da so med najbolj ogroženimi vrstami primatov opice in lemurji z Madagaskarja, šest vrst primatov s celinske Afrike, devet iz Azije in pet iz Južne Amerike, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ogrožajo jih sečnja in požigi gozdov, lov in nezakonita trgovina

Primati, ki so najbližji človeku živeči sorodnik, pomembno prispevajo k ohranjanju ekosistema, saj so odgovorni za raztresanje semen in ohranjanje raznolikosti v gozdovih. Ogrožajo jih predvsem sečnja in požigi tropskih gozdov, lov in nezakonita trgovina.

Med najbolj ogroženimi so lemurji z Madagaskarja, kjer sta se od leta 2009 po navedbah poročila dramatično okrepila uničevanje njihovega habitata in divji lov.

Kot je ob tem izpostavil sodelavec pri poročilu Christoph Schwitzer, so lemurji zaradi politične krize in odsotnosti uveljavljanja reda, ki minula tri leta pestita Madagaskar, med najbolj ogroženimi sesalci na svetu. Najbolj prizadet je lemur Lepilemur septentrionalist, saj v naravi živi le še 19 pripadnikov te podvrste.

Vsako leto odkrijejo tudi nove vrste

Podobno kritično je po navedbah Schwitzerja v Jugovzhodni Aziji, kjer so zaradi nezakonite trgovine z živalmi prav tako številni primati tik pred izumrtjem. V poročilu izpostavljajo indonezijsko vrsto Tarsius pumilus, ki je bila do leta 2008, ko so tri primerke opazili v naravi, znana le iz muzejskih primerkov.

Sicer pa znanstveniki po besedah predsedujočega IUCN Russella Mittermeierja od leta 2000 vsako leto odkrijejo nove vrste primatov. Pri tem je razveseljujoče, da so primati vedno bolj priljubljena atrakcija ekoturizma, prav tako pa narašča zanimanje za opazovanje teh živali.

A, kot so pri IUCN opozarjali že v predhodnih poročilih, izumrtje še vedno grozi več kot polovici (54 odstotkov) od 633 znanih vrst primatov.