Srečanja za investitorje pripravljajo banke BNP Paribas, Deutsche Bank in JP Morgan, ki jim je Slovenija za to podelila mandat, so sporočili s finančnega ministrstva.

Srečanja se bodo, kot omenjeno, začela v ponedeljek na zahodni obali ZDA. V torek bodo Slovenijo spoznali investitorji v Bostonu, v sredo bo sledila predstavitev v New Yorku, v četrtek in petek pa še v Londonu.

Šušteršič pričakuje, da bo izdaja obveznic uspešna

Finančni minister Janez Šušteršič je to, da bo Slovenija skušala pridobiti za 1,5 milijarde dolarjev svežega denarja, napovedal v začetku septembra. Minister pričakuje, da bo izdaja obveznic uspešna ter da bo Sloveniji uspelo zbrati načrtovana finančna sredstva. Na nedavnem obisku v Tokiu je sicer Šušteršič opravil tudi več dvostranskih srečanj s predstavniki investicijskih bank, ki se zanimajo za omenjene obveznice.

Izvedba transakcije bo sicer odvisna od razmer na trgu. Na ameriškem trgu so potencialni vlagatelji oz. potencialni kupci obveznic zlasti obvezniški skladi. Ti imajo, kot je nedavno za Finance povedal analitik Andraž Grahek, letos veliko prilivov in so visoko likvidni, kar je z vidika slovenske namere dobro znamenje.

Ekonomist Velimir Bole meni, da je dolarski trg za to zelo dober, smiselno pa bi bilo, da bi šla Slovenija še na kakšne druge trge in poskusila s kakšnim drugimi inštrumenti, saj ima zadosti premoženja. "Če bi bila država sposobna pokriti likvidnostne potrebe do konca leta 2013, bo to zagotovo največji prispevek, da bomo dosegli, da se ratingi stabilizirajo," je ocenil na petkovi komisiji DZ za nadzor javnih financ.

"Imeli bomo tudi rezervne načrte, a sem prepričan, da nam jih ne bomo treba uporabiti"

Ekonomist Mojmir Mrak je ob tem ocenil, da če izdaja dolarske obveznice ne uspe, "potem je verjeten pristop do teh sredstev partnerjev iz EU - ne bom jih imenoval kot pomoč - v zelo kratkem roku". Če bo izdaja uspešna, pa bo to po njegovem mnenju kupovanje nekaj mesecev, ki odpirajo možnosti, da to ne bo potrebno.

Rezervni scenarij ima po Šušteršičevih besedah tudi vlada. "Če se bo kaj zapletlo, bomo poiskali najboljšo alternativo. Imeli bomo tudi rezervne načrte, a sem prepričan, da nam jih ne bomo treba uporabiti," pa je minister zagotovil 2. septembra na Bledu, kjer se je srečal z generalnim sekretarjem OECD Angelom Gurrio.

Šušteršič je v minulih dneh med obiskom na Japonskem, kjer se je mudil na zasedanju Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, opravil tudi nekaj sestankov, na katerih se je seznanil z izkušnjami držav pri izdajanju obveznic na azijskih trgih. "To je ena od možnosti, ki jo bomo morda realizirali, vendar zagotovo ne letos," je ocenil.

Slovenija letos ni izdala obveznic. Se je pa zadolževala s kratkoročnimi papirji in tako se je njen dolg z izdajo zakladnih menic povečal za 815 milijonov evrov. Država se lahko letos, kot izhaja iz dopolnjenega programa financiranja državnega proračuna za letos, zadolži do največ 4,53 milijarde evrov.