"Vsi veste, kako zelo rad imam tipa in da imam na razpolago zelo dobre informacije. Toda nikakor ne morem razumeti logike Obamovih vijugastih, šibkih in profesorskih argumentov. Debata je bila polom za predsednika, za ljudi, ki bi jih moral doseči. Neodvisni volilci so zdaj Mittu Romneyju pripravljeni dati še eno možnost," je na svojem blogu med drugim zapisal sloviti Andrew Sullivan. Bloger je poleg tega izrazil bojazen, da je predsednik Obama s porazom v debati izgubil tudi volitve.

Nastop Mitta Romneyja je po ocenah mnogih opazovalcev presegel vsa pričakovanja. "Kadar je govoril Obama, se mu je Romney s svojimi naoljenimi lasmi - odmev na Ronalda Reagana - prizanesljivo smejal v obraz. Medtem ko je Obama gubal čelo, gledal v tla in beležil vse, kar je izrekel njegov tekmec. Tokrat je bil Obama tisti, ki je mlatil prazno slamo in bil zaradi tega poražen," je za Vanity Fair dan po debati zapisal Todd Purdum.

V Romneyjevem štabu je prevladovala evforija: "Debata bo šla v zgodovino kot ponastavitev (reset) letošnje predsedniške kampanje. Podoba, ki so jo o Romneyju slikali z negativnimi televizijskimi oglasi, je zdaj na tleh. Nadomestila jo je podoba močnega vodje, ki izredno dobro pozna gospodarstvo. Ankete javnega mnenja se bodo spremenile v nekaj dneh," so trdili v republikanskem taboru. Prva posledica nove Romneyjeve podobe, ki zdaj povsem ustreza republikanskemu okusu, bodo sveža finančna sredstva. V minulih tednih so namreč mnogi republikanski donatorji zadrževali sapo. Tega je zdaj konec.

Toda tudi v Obamovem taboru še niso vrgli puške v koruzo. Če je res, kar je rekel, potem je Jim Messina, menedžer Obamove kampanje, začel takoj po debati reinterpretirati dejstva. Dejal je, da se je Mitt Romney ves večer branil in da je postal zelo nervozen, kadar se je moral soočiti z dejstvi. V resnici ni bilo tako, toda Messina je izredno trden. Morda skuša le zakriti dejstvo, da je bil njegov štab tisti, ki je predsednika prepričal, da je med debato ubral obrambno taktiko. Tovrstni glasovi naj bi bili del nam neznane strategije, s katero naj bi demokratski predsednik Romneyja zvabil v past, nato pa v naslednji debati napadel njegovo nekonsistentnost. Ena od teh je Romneyjeva laž, da ni nikoli trdil, da bo bogatim Američanom dodatno znižal davke. Toda ali je možno, da bi Obama tako dobro hlinil svojo šibkost? Ne! Messinove besede so torej tisto vijuganje, o katerem je govoril Sullivan. Volilci teh stvari ne razumejo. Obama je v debatah slab in Messina skuša to zdaj prikriti. Podobne, nekoliko manj kritične trenutke je imel Obama že leta 2008, ko se je spopadal s Hillary Clinton. Toda tako velikih težav se ni nadejal nihče. Bitka za Belo hišo ponovno poteka in edini, ki se je v Obamovem štabu dejansko znašel, je bil David Axelrod, Obamov volilni strateg. Dejal je, da se je Romney na debato pripravljal bolj in dalj časa, kot so trajale priprave za invazijo na Normandijo med drugo svetovno vojno. Podrobna analiza Obamovega nastopa je pokazala, da je predsednik med svojim bledim in prestrašenim nastopom vendarle posejal nekaj semen. Vprašanje je, ali bo do prihodnjega četrtka dovolj časa, da Obama preseže lastno, še nepojasnjeno travmo in s svojim odločnejšim nastopom prevrnjeno vozilo svoje kampanje spravi nazaj na cestišče.