Primer je verjetno prvi takšen na svetu. Destilarna Tullibardine se je namreč povezala s podjetjem z univerze Napier v škotski prestolnici Edinburgh. Njihov načrt je, da se bodo bakterije hranile z "ostanki", ki ostanejo po pridelovalnem postopku viskija. Na ta način bodo proizvedli butanol, ki ga bodo uporabili za gorivo za avtomobile.

Več kot 90 odstotkov reči, ki pridejo iz destilarne viskija, namreč sploh ni viski. To so različni ostanki, ki vsebujejo vse preveč sladkorja, da bi jih lahko uporabili za karkoli drugega kot na primer gnojilo ali pa hrano za živino.

Raziskovalni center za biogoriva na univerzi Napier (BfRC) je s številnimi raziskavami doslej že uspel dokazati, da lahko prava bakterija, ki se hrani s temi ostanki, proizvaja butanol, ki pa je neposredno nadomestilo za gorivo za vozila.

Na osnovi tega dognanja sta podjetje Celtic Renewables in destilarna podpisali dogovor, po katerem bosta na ta način skušala proizvajati alternativno gorivo. "To je pomemben korak pri razvoju posla, ki bo vseboval dve ikoni škotske industrije – viski in obnovljive vire," je pojasnil profesor Martin Tangney, ustanovitelj podjetja. "Ta projekt kaže, kako lahko inovativna uporaba že obstoječe tehnologije pomaga tako okolju kot gospodarstvu," je dodal.

Destilarna na leto sicer porabi kar četrt milijona funtov za razkroj ostankov. "Naši stroški se tako zmanjšajo, poleg tega pa naredimo nekaj dobrega za družbo in okolje," je pojasnil direktor destilarne Douglas Ross.