"Če ga kdo ubije, dam tej osebi 100.000 dolarjev," je v Pešavarju izjavil Bilur. "Pozivam tudi talibane in brate iz Al Kaide, naj sodelujejo pri tem plemenitem dejanju," je dejal za novinarje. Dodal je, da je avtorja filma pripravljen ubiti z lastnimi rokami.

Pakistanska vlada se je danes od njegovega poziva ogradila. Premier Radža Pervez Ašraf je izrazil zaskrbljenost nad izjavami ministra in dejal, da vlada nima nobene zveze z njegovo ponudbo, poročajo pakistanski mediji.

Tudi Bilurjeva stranka ANP je sporočila, da nima nič s spornimi izjavami. "To je osebna izjava, ki ne predstavlja politike stranke," je izjavil eden vodilnih članov stranke Zahid Kan. "Želimo si zakone, ki bodo zagotovili sojenje skrajnežem ne glede na njihovo veroizpoved, tako da bodo čustva vernikov zaščitena," je poudaril.

Nizkoproračunski film Nedolžnost muslimanov, ki se norčuje iz islama, je sprožil nasilne protest v muslimanskih državah. Jezo muslimanov so dodatno podžgale karikature preroka Mohameda, ki jih je objavil francoski satirični časnik. V Pakistanu je bilo v petek med protesti proti filmu ubitih 21 ljudi, več kot 200 je bilo ranjenih.

Avtor spornega filma je domnevno 55-letni egiptovski kopt Nakoula Basseley Nakoula, ki živi v Los Angelesu. Po izbruhu nasilja je Nakoula zaprosil za policijsko varstvo in se zdaj skupaj z družino skriva na neznani lokaciji.

V Bangladešu zaradi spornega filma in karikatur splošna stavka

V Bangladešu zaradi ameriškega do islama žaljivega filma ter spornih francoskih karikatur preroka Mohameda danes poteka splošna stavka, ki jo je v znak protesta sklicalo 12 opozicijskih strank. Večina šol, trgovin in uradov je tako zaprtih, v prestolnici Daka pa za red skrbi na tisoče policistov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je policija danes aretirala 42 ljudi.

Več islamskih strank, ki so se povezale z glavno opozicijsko stranko, je pozvalo k stavki zaradi spornega filma Nedolžnost muslimanov in karikatur preroka Mohameda, objavljenih v francoski satirični reviji. Ob tem so protestirali tudi zato, ker je sekularna vlada izločila "absolutno vero v Alaha" kot enega od štirih stebrov ustave.

Na stotine protestnikov je zaradi filma in spornih karikatur protestiralo tudi v soboto, ko so med njimi in policisti izbruhnili spopadi. Protestniki so v policiste metali kamne in zažigali njihova vozila, policija pa je na napade odgovorila s solzivcem, poroča AFP.

Protesti so sicer izbruhnili, ko je 12 islamističnih strank želelo organizirati shod v središču Dake kljub 24-urni prepovedi zborovanj na tem območju. Po poročanju lokalnih medijev je bilo v spopadu poškodovanih več kot 50 ljudi.

Od 153 milijonov prebivalcev Bangladeša jih je okoli 90 odstotkov muslimanov. Bangladeške oblasti so onemogočile dostop do spletne strani YouTube, kjer bi si prebivalci lahko ogledali sporni film.

Nizkoproračunski amaterski film Nedolžnost muslimanov in kasneje še karikature preroka Mohameda so sprožile val ogorčenja v muslimanskem svetu in povzročile krvavo protiameriško nasilje predvsem v mestih arabskega sveta, ki je od prvih demonstracij 11. septembra zahtevalo že več kot 50 smrtnih žrtev, še poroča AFP.