Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani povedal predsednik nadzornega sveta podjetja Mlekodel Janko Stojkovič, zadruge že dlje časa iščejo možnosti za pridobitev pomembnega deleža v Ljubljanskih mlekarnah, ki so za zadruge in proizvajalce zelo pomembne.

"S povečanjem deleža v družbi vidimo možnosti zagotovitve dolgoročne stabilnosti razmerij na trgih pridelave in predelave mleka," je dejal. Tako bodo lahko tudi potrošniku zagotovili trajno in kakovostno ponudbo mleka in mlečnih izdelkov, pridelanih v domačem okolju, kar je pomembno tudi za prehransko samooskrbo.

"Ljubljanske mlekarne bi s tem pridobile dolgoročnega in stabilnega lastnika, ki ima interes, da mlekarna dobro in uspešno posluje, saj s tem zagotavljamo stabilen, dolgoročen odkup surovine in kakovostno predelavo surovine v konkurenčne izdelke, namenjene potrošnikom," je dejal Stojkovič.

Prevzemniki so ceno, ki jo ponujajo za delnico, to je 6,50 evra, oblikovali na podlagi opravljenega skrbnega pregleda Ljubljanskih mlekarn, njenih poslovnih rezultatov in izvedene cenitve podjetja. "Glede na današnje ekonomske razmere in stanje v Ljubljanskih mlekarnah smo prepričani, da je ponujena cena prava in poštena," je dejal Stojkovič.

Če se bo v boj za prevzem Ljubljanskih mlekarn vključilo še kakšno podjetje, morda tuje, ki bo za delnico ponudilo več, se bodo v Mlekodelu, DBS in zadrugah odločili, do katere višine se bodo lahko z njim borili. Za vsako ceno Ljubljanskih mlekarn ne bodo kupili, je opozoril Stojkovič.

Pri tem je po njegovem mnenju treba upoštevati, da je Ljubljanske mlekarne pomembno prizadela gospodarska kriza, kar je razvidno tudi iz njenih poslovnih rezultatov, predvsem v zadnjem letu, neugodne so tudi gospodarske in družbene razmere, kupna moč slovenskih gospodinjstev se zmanjšuje, precej nestabilno pa je tudi dogajanje na mlečnem trgu.

Glede financiranja prevzema je Stojkovič pojasnil, da so se vsi prevzemniki odločili za deponiranje denarnega zneska, ki je potreben za plačilo vseh delnic, na katere se nanaša prevzemna ponudba. "Prevzemniki smo zbrali sredstva iz lastnih virov in najetih posojil in lahko zagotovim, da bo prevzem v celoti financiran z denarjem prevzemnikov," je dejal.

Vložki posameznih prevzemnikov bodo dokončno znani po zaključku prevzema. Prevzemna ponudba ne vsebuje praga uspešnosti, prevzemniki pa pričakujejo, da bodo pridobili večinski delež, to je 50 odstotkov plus eno delnico, je povedal Stojkovič.

Če bo prevzem uspešen, nameravajo najprej natančno analizirati trenutno stanje in možnosti za razvoj Ljubljanskih mlekarn, pregledali bodo možnosti izkoriščanja notranjih rezerv, poiskali bodo ustrezne sinergije pri proizvodnih programih in si prizadevali za povečanje obsega poslovanja, dobička in števila zaposlenih v skupini.

"Zaenkrat ne načrtujemo sprememb dividendne politike," je zagotovil Stojkovič in dodal, da prav tako ne načrtujejo sprememb v upravi Ljubljanskih mlekarn.

Predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk je ob tem povedal, da je kmetijsko-živilski sektor v evropskem prostoru "tisti del, ki daje največ delovnih mest, več kot jeklarska, avtomobilska ali katerakoli druga industrija", mleko pa je tako v Sloveniji kot tudi v Evropi glavni kmetijski proizvod.

"Če kaj, potem so Ljubljanske mlekarne nacionalni interes," je dejal Vrisk in ocenil, da je bilo sodelovanje med zadrugami in Ljubljanskimi mlekarnami vedno dobro. Ponujena cena za delnico se tudi njemu zdi primerna. Kot je dejal, so Ljubljanske mlekarne še vedno zelo dobro podjetje, vendar rezultati niso najbolj bleščeči.

Prevzemna ponudba Mlekodela, DBS in zadrug velja od 20. septembra do 19. oktobra do 12. ure. Ponudba se nanaša na 4.381.933 prosto prenosljivih navadnih imenskih kosovnih delnic istega razreda z glasovalno pravico ciljne družbe, zmanjšano za 1.400.785 delnic (31,97 odstotka vseh izdanih delnic ciljne družbe), ki so že v lasti prevzemnikov. Prevzemna ponudba se tako nanaša na 2.981.148 delnic ciljne družbe.