Če bo mandatno-volilna komisija danes prisluhnila predlogu poslanskih skupin SDS, Državljanske liste (DL), SLS, DeSUS in NSi ter ga bo naslednji teden tudi uvrstila na redno sejo državnega zbora, to pomeni, da bi lahko RTVS za nekaj časa ostala brez nadzornega sveta. Po zakonu o RTVS namreč velja, da je enajstčlanski nadzorni svet konstituiran, ko sta imenovani oziroma izvoljeni vsaj dve tretjini od skupnega števila vseh članov sveta, kar pomeni osem nadzornikov. Svet trenutno šteje sedem članov in je zato še sklepčen, če pa bo državni zbor naslednji teden dejansko razrešil preostalih pet članov, bosta v svetu ostala samo še predstavnika zaposlenih na javnem zavodu. Ob tem velja opozoriti, da je iskanje nadomestnih članov programskega sveta RTVS v nekaterih preteklih primerih trajalo tudi do šest mesecev, po najbolj optimističnem scenariju pa lahko takšen postopek traja poldrugi mesec.

Ali so predlagatelji prevetritve nadzornega sveta predvideli takšen scenarij, smo včeraj preverili pri nekaterih vodjih poslanskih skupin in pri predsednici mandatno-volilne komisije, vendar smo ostali brez konkretnih odgovorov, saj so imeli nekateri izmed njih težave že pri preštevanju števila članov nadzornega sveta. Rihard Braniselj (DL) nam je zagotovil, da bodo danes pregledali ta detajl, ker "teh stvari nima v glavi", Mihael Prevc (SLS) pa je pojasnil, da bodo postopke za konstituiranje novega sveta tako in tako izpeljali hkrati, ko in če bodo nadzorniki dejansko razrešeni. "Počakajmo najprej na odločitev komisije, saj nikjer ne piše, da bo ta sklep sprejet. Prav tako je treba počakati na odločitev v državnem zboru. Zato ne želim dati nobene izjave vnaprej," pa nam je povedala predsednica komisije Sonja Ramšak iz vrst SDS.

Da bi takšno nezakonito stanje glede na postopke imenovanja novih članov lahko trajalo tudi več kot mesec dni, in to v času sprejemanja finančnega načrta za naslednje leto, pa je včeraj poudaril predsednik nadzornega sveta RTVS Lenart Šetinc, ki se je zdaj z Marušo Tratnjek, Miho Klunom, Markom Laznikom in Amalijo Lukner znašel na koalicijskem seznamu nezaželenih. Po njegovih besedah gre v tem primeru še za en resen poseg v institucionalno in ekonomsko neodvisnost RTVS, "kar bi se lahko v nadaljevanju odrazilo tudi v programskem smislu". "To bi bila naslednja stopnja razgradnje te medijske hiše," še opozarja predsednik sveta.

Dodajmo, da so se koalicijske poslanske skupine tako kot vlada pred njimi za razrešitev nadzornikov odločile na predlog parlamentarnega odbora za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino, ki mu predseduje poslanec SDS Branko Grims.