Žemlja, ki se je po uvrstitvi v polfinale turnirja serije challenger v Carigradu z nagradnim skladom 75.000 ameriških dolarjev z 78. prebil na 69. mesto na svetovni moški jakostni lestvici, je odlično začel tudi turnir serije ATP v Sankt Peterburgu. V uvodnem krogu je gladko premagal petega nosilca Slovaka Lukaša Lacka s 6:3, 6:2. V 2. krogu bo prekrižal teniški lopar z Italijanom Flaviom Cippolo.

Petindvajsetletni Žemlja je 57. igralca sveta Lacka, sicer leto mlajšega, premagal po eni uri in osmih minutah dvoboja. Žemlja je slovenske ljubitelje tenisa navdušil z rekordnim prebojem v tretji krog odprtega teniškega prvenstva ZDA. Slovenski teniški igralec si je v Sankt Peterburgu že v prvem nizu zagotovil lepo prednost 5:1, a se je nato Lacko znova vrnil v igro in dobil dve igri, vendar pa Gorenjec priložnosti ni več izpustil iz rok ter je prepričljivo dobil prvi niz. V drugem nizu Lacko več ni držal koraka s slovenskim igralcem, ki se je gladko uvrstil v drugi krog. Lacko je že imel priložnost spoznati Žemljevo igro, saj je bil lani na igriščih Wimbledona od njega slabši v 1. krogu s 6:4, 3:6, 7:6 (10) in 6:4.

Žirovničana s stalnim prebivališčem v Kranju v drugem krogu čaka 12. mest nižje rangirani Italijan, s katerim se na največjih turnirjih še ni pomeril. Slovenec in Italijan sta se pomerila pred osmimi leti na turnirju serije futures v Veliki Britaniji, ko je takrat 17-letni Žemlja tri leta starejšega italijanskega igralca ugnal v treh nizih s 4:6, 6:3, 6:1. Zdaj 81. igralec sveta je v 1. krogu turnirja v Sankt Peterburgu premagal bolgarskega kvalifikanta Andreja Vasilevskega s 7:6 (4), 7:6 (6).