Škorjanc, znan tudi pod vzdevkom Iserdo v aferi Maripos (v prevodu metulj), na očitke tožilstva odgovarja z molkom, saj mu v priporu še ni uspelo prebrati celotnega kazenskega spisa. Današnje obravnave pa se ni udeležila soobtožena zdravnica Nuša Čoh, ki je krivdo že zanikala. Sodišče je namreč podprlo predlog obrambe, da se obravnava nadaljuje v odsotnosti Čohove, ker je pač podala svoj zagovor.

Na obravnavah je doslej bilo prebranih 2000 strani kazenskega spisa, za naslednji teden pa sta razpisani še dve obravnavi.

Danes 26-letni Škorjanc naj bi v obdobju med marcem 2008 in majem 2011 izdeloval program, s katerim je mogoče vdreti v tuj informacijski sistem, in ga prodajal prek spleta. Med glavnimi kupci naj bi bila španska kriminalna združba, ki naj bi s programom vdrla v računalnike po vsem svetu in jih združila v omrežje Mariposa.

Po obtožnici naj bi bilo z omenjeno škodljivo kodo okuženih najmanj 23.000 računalnikov. Med drugim naj bi z njeno pomočjo izvedli tudi skupinski napad na kanadsko spletno obrambno mrežo, v katero so bili vključeni strežniki številnih vladnih in drugih ustanov v državi. Škodo, ki je bila s tem povzročena, se ocenjuje na najmanj 3,3 milijona evrov.

Po navedbah iz obtožnice je Škorjanc kodo prodal najmanj 233-krat, denar pa so mu kupci nakazovali na bančni račun takratne partnerke Nuše Čoh. S tem naj bi si prvoobtoženi nezakonito pridobil 115.000 evrov, s čimer si je kupil stanovanje, avto ter drago računalniško in elektronsko opremo.

Afero so kriminalisti razkrili v sodelovanju z ameriškim Zveznim preiskovalnim uradom (FBI). Škorjanca so prvič aretirali julija 2010 in ga nato zaradi pomanjkanja dokazov izpustili. Takoj po izpustitvi naj bi se po navedbah iz obtožnice ponovno lotil spornega početja. Ponovno so ga prijeli oktobra lani v njegovem stanovanju v Mariboru in odtlej je v priporu.

ZDA so zahtevale njegovo izročitev, a Slovenija v to ni privolila. Po poročanju medijev bi mu v primeru izročitve čez lužo grozilo kar 65 let zapora. Slovensko tožilstvo bo po napovedih za Škorjanca zahtevalo šest let in pol zapora ter vrnitev vsega nezakonito pridobljenega premoženja, za Čohovo pa leto in pol zaporne kazni.