Spomnimo na nesrečen splet okoliščin, ki se je junija 2002 odvil na območju Ptuja. Takrat se je nesrečno, ne pa tudi usodno in tragično, končal izlet osmih Mariborčanov. Z balonom so zjutraj vzleteli izpred Ptujskih term. Pri udarcu košare ob tla je pilot iz neznanega vzroka zadel ob ventil enega od aluminijastih plinskih rezervoarjev, zaradi česar je začel uhajati plin.

Košara je začela goreti, plameni pa so zajeli tudi prestrašene potnike. Ljudje so skakali iz goreče košare, vsi so utrpeli opekline. Vedno, ko je kateri izmed nesrečnih potnikov skočil na tla, se je balon dodatno dvignil. Na srečo je vsem uspelo skočiti, še preden se je goreči balon dvignil previsoko. Potnica, ki je iz košare skočila zadnja, si je pri padcu poškodovala tudi ramo. Medtem, ko so hudo ožgani potniki začeli klicati na pomoč, je na višini približno dvajsetih metrov eksplodiral poškodovani plinski rezervoar. Sama sreča, da so bili vsi potniki takrat že na trdnih tleh.

Druga zabeležena nesreča toplozračnega balona se je v Sloveniji zgodila leta 2006.

Kraj balonarske tragedije obiskala tudi Hojs in Gorenak

Kraj balonarske tragedije sta obiskala tudi minister za obrambo Aleš Hojs in minister za notranje zadeve Vinko Gorenak. V izjavi za medije sta oba izrekla sožalje svojcem tistih, ki so v nesreči izgubili življenje in ostalim prizadetim v nesreči. Ob tem sta pohvalila delo policistov, reševalcev in gasilcev.

Hojs je dejal, da se je danes zjutraj na podlagi obvestila centra za obveščanje aktivirala množica reševalcev, aktiviran je bil tudi načrt v primeru nesreče zrakoplova. Hojs je poudaril, da so vsi reševalci in gasilci svoje delo opravili "v maksimalno kratkem roku in maksimalno dobro". Po njegovih besedah so bili praktično vsi poškodovani oziroma udeleženi v nesreči oskrbljeni že kmalu po 9. uri. V posredovanju po nesreči je sodeloval tudi helikopter slovenske policije, aktivirali so tudi helikopter slovenske vojske, a so slednjega kasneje odpoklicali.

Tudi kriminalistična policija oziroma policisti Policijske postaje Ljubljana izvajajo vse ukrepi, ki so za take primere predvideni, je povedal Gorenak. "Policija bo izvedla vse potrebno tudi z vidika ugotavljanja odgovornosti, kaj več pa bomo lahko rekli, ko bodo preiskovalci že imeli prve zaključke," je dejal Gorenak.

Predsednik vlade izrekel sožalje svojcem žrtev

Svojcem preminulih v današnji tragični nesreči je sožalje izrekel tudi predsednik vlade Janez Janša, tako v svojem imenu kot v imenu Vlade RS.

"Tragična jutranja nesreča me je globoko pretresla, saj so bili udeleženci nesrečnega poleta tudi otroci in mlajši udeleženci," je zapisal Janša. "Sočustvujem z vsemi, ki so bili ob tej nesreči osebno prizadeti in ki v tem trenutku še vedno trepetajo za svoje bližnje."

Janša je tudi zapisal, da zaupa v delo zdravstvenega osebja, gasilcev, reševalcev in vseh, ki sodelujejo pri odpravljanju posledic tragične nesreče, "da bodo udeležence nesreče ustrezno oskrbeli in storili vse, kar je v njihovi moči, da bi ponesrečeni čim prej okrevali".

Gantar poškodovanim želi čimprejšnje okrevanje, svojcem preminulih pa izreka sožalje

Minister za zdravje Tomaž Gantar ocenjuje, da so se zdravniške ekipe pravočasno odzvale na balonarsko nesrečo in strokovno oskrbele ponesrečene. Vsem poškodovancem želi čimprejšnje okrevanje, sorodnikom in prijateljem preminulih pa izreka iskreno sožalje, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Minister za zdravje Tomaž Gantar se je v razgovoru z vodstvom Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana seznanil z zdravstvenim stanjem pripeljanih najhujših ponesrečencev današnje balonarske nesreče na Barju. Gantar verjame, da so v UKC Ljubljana in v ostalih slovenskih bolnišnicah, kamor so bili prepeljani poškodovani, te dobro in kakovostno oskrbeli.

V nesreči so sicer umrle štiri osebe, osem poškodovanih pa je v kritičnem stanju in se zdravijo v UKC Ljubljana. Štirje od njih so na operaciji. Vsi poškodovani imajo večje ali manjše opekline, večina jih ima zlomljene kosti hrbtenice, medenice in nog. V balonu je bilo 32 ljudi, tudi otroci. En otrok, star naj bi bil okoli 10 let, je huje poškodovan in ga zdravijo na oddelku intenzivne terapije