Pred dvema letoma ob sprejemanju Pahorjeve pokojninske reforme oziroma še sredi lanskega leta so namreč v SDS zatrjevali, da se z reformo ne mudi, temveč imamo časa zanjo do leta 2015. V ponedeljek pa je Vizjak presenetil javnost z izjavo, da je treba reformo sprejeti čim prej.

Ljudje bi reformo zavrnili, tudi če bi jo SDS podprla

Na vprašanje, ali ne bi bil položaj Slovenije danes drugačen, če bi Pahorjeva reforma pred dvema letoma obveljala, je Vizjak odgovoril: "Gotovo. Ampak danes bi bila situacija drugačna, tudi če bi ob sprejemanju Zujfa (zakona o uravnoteženju javnih financ, op. p.) pred tremi meseci v njem ostal tisti del pokojninske reforme, ki se je nanašal na izvzem študijskih let in še česa pri določanju pokojnine. Moramo tudi vedeti, da potrditev ali padec Pahorjeve reforme na referendumu nista bila odvisna od podpore SDS. Ljudje bi to reformo zavrnili tudi v primeru, da bi jo SDS podprla." Po Vizjakovih besedah je namreč Zveza svobodnih sindikatov Slovenije referendum zahtevala, ker se njegov ministrski predhodnik Ivan Svetlik, pod katerim je pokojninska reforma pred dvema letoma nastala, s sindikati ni znal dogovoriti o nekaterih zadevah, o katerih bi se bilo takrat mogoče dogovoriti.

Minister je še povedal, da je Pahorjeva reforma vsebovala nekatere prave elemente, zato jo je njegovo ministrstvo vzelo za osnovo nove reforme. "Je pa imela tudi ključne pomanjkljivosti, ki jih želimo z našim predlogom sedaj odpraviti." Po Vizjakovih besedah to pomeni predvsem uvedbo informativnih individualnih računov in ukrepov za ustvarjanje novih delovnih mest, ki so pomemben segment pokojninske reforme.

Reforma bo posegla tudi v koncept solidarnosti

Glede individualnih računov je minister pojasnil, da v tej fazi ne pomenijo spremembe koncepta medgeneracijske solidarnosti pokojninskega sistema, saj bodo služili le temu, da bo vsak posameznik lahko kadar koli preveril, koliko prispevkov je delodajalec že vplačal na njegov račun, s posebnim programom pa si bo lahko tudi izračunal višino svoje bodoče pokojnine. "Z informativnimi izračuni želimo vzpostaviti podlago za pokojninsko reformo, ki bo sledila enkrat v prihodnosti. Ta pa bo posegla tudi v koncept solidarnosti, saj nam je v interesu, da na dolgi rok bolj povežemo vplačane prispevke s prejeto pokojnino. To se pravi, da se ohrani določena raven solidarnosti, vendar pa se nadgradi sistem 'Kolikor si vplačal, toliko dobiš'."

Vseh podrobnosti o spremembah pokojninskega sistema Vizjak sicer še ne razkriva, saj predlog še ni dokončno oblikovan in tudi ne medresorsko oziroma koalicijsko usklajen. Iz zanesljivih virov smo neuradno izvedeli, da naj bi koalicijski partnerji predlog pokojninske reforme prvič dobili v roke v petek.